Siirry sisältöön

Katsastus

Katsastuksen hylkäysprosentit ja viat merkeittäin 2025

Vuoden 2025 katsastuksissa Toyota ja Audi hylättiin harvimmin, Citroën ja Renault useimmin. Taulukoissa merkkien hylkäysprosentit, viat, ajomäärät ja hylkäyssyyt.

Katsastuksen hylkäysprosentit ja viat merkeittäin 2025

Vuoden 2025 katsastuksissa hylkääviä vikoja oli suurista automerkeistä vähiten Audilla, Toyotalla ja Seatilla ja eniten Citroënilla, Peugeotilla ja Mazdalla, kun vikoja laskettiin sataa katsastusta kohden. Hylättyjen autojen osuudella mitattuna parhaiten pärjäsivät Toyota (20,8 %) ja Audi (21,0 %), heikoimmin Citroën (38,5 %) ja Renault (38,3 %). Luvut ovat Traficomin tilastosta henkilöautoista, jotka on otettu käyttöön vuosina 2005–2021.

Erot selittyvät paljolti autojen iällä ja ajomäärillä. Siksi taulukoissa on myös ajomäärien mediaani ja vertailu saman ikäisiin autoihin. Kun ikä otetaan huomioon, osa merkeistä vaihtaa paikkaa.

Kaikkiaan Suomessa tehtiin vuonna 2025 yhteensä 2 184 538 henkilöauton määräaikaiskatsastusta, ja niistä 30,4 % päättyi hylkäykseen. Tämän artikkelin taulukot kattavat niistä 1 672 937 katsastusta, joissa auto oli otettu käyttöön vuosina 2005–2021. Tässä joukossa hylkäysprosentti oli 26,9 %.

Hylkäysprosentit merkeittäin 2025

Taulukossa ovat merkit, joiden autoja katsastettiin vähintään 20 000 kertaa. Hylkäysprosentti kertoo, kuinka suuri osa merkin katsastuksista päättyi hylkäykseen. Järjestys on katsastusmäärän mukainen.

MerkkiKatsastuksiaHylkäys-%
Toyota212 61220,8 %
Volkswagen182 45625,9 %
Volvo149 35123,5 %
Mercedes-Benz124 46229,4 %
Ford112 56727,8 %
Škoda109 00323,2 %
BMW92 93026,3 %
Audi86 38721,0 %
Nissan84 22034,7 %
Kia75 30427,0 %
Opel60 42527,8 %
Honda47 17525,4 %
Peugeot44 93036,5 %
Hyundai40 27325,7 %
Citroën34 80938,5 %
Mazda29 86132,8 %
Renault27 11038,3 %
Mitsubishi23 44326,5 %
Seat20 70222,1 %
Kaikki merkit1 672 93726,9 %

Fiat jäi alle 20 000 katsastuksen rajan, sillä Fiateja katsastettiin 15 454. Niistä hylättiin 39,9 %, enemmän kuin yhdestäkään taulukon merkistä. Pienestä joukosta laskettu luku on kuitenkin epävarmempi kuin suurten merkkien luvut.

Hylkäävät viat sataa katsastusta kohden ja ajomäärä

Hylkäysprosentti laskee autoja. Toinen tapa on laskea vikoja. Yksi hylätty auto voi saada katsastuksessa useita hylkääviä vikoja, ja kaikki ne näkyvät tilastossa. Kun vikojen määrä jaetaan katsastusten määrällä, saadaan hylkäävät viat sataa katsastusta kohden. Luku kasvaa sekä silloin, kun hylättyjä autoja on paljon, että silloin, kun hylätyissä autoissa on monta vikaa.

Taulukossa on myös ajettujen kilometrien mediaani. Puolet merkin katsastetuista autoista oli ajanut sitä vähemmän ja puolet enemmän. Järjestys on vikamäärän mukainen, vähimmästä suurimpaan.

MerkkiKatsastuksiaHylkääviä vikoja / 100 katsastustaAjomäärän mediaani
Audi86 38733,5220 000 km
Toyota212 61235,2173 000 km
Seat20 70235,7161 000 km
Volvo149 35137,8243 000 km
Škoda109 00338,8188 000 km
Volkswagen182 45644,8190 000 km
Honda47 17545,8215 000 km
Hyundai40 27346,0138 000 km
Mitsubishi23 44346,0176 000 km
BMW92 93046,8224 000 km
Ford112 56747,3181 000 km
Kia75 30448,6140 000 km
Opel60 42548,8166 000 km
Mercedes-Benz124 46250,3224 000 km
Nissan84 22063,1168 000 km
Renault27 11066,1142 000 km
Mazda29 86167,7194 000 km
Peugeot44 93067,9168 000 km
Citroën34 80970,8170 000 km
Kaikki merkit1 672 93746,8187 000 km

Järjestys on lähes sama kuin hylkäysprosenteissa, mutta ei täysin. Mazda on hylkäysprosentissa viidenneksi heikoin, mutta vikamäärässä kolmanneksi heikoin, joten hylätyissä Mazdoissa oli tavallista enemmän vikoja. Volvoilla on ajettu eniten, mediaani on 243 000 km, ja silti niissä oli vikoja selvästi keskimääräistä vähemmän.

Mikä automerkki hylätään katsastuksessa useimmin?

Vähintään 20 000 kertaa katsastetuista merkeistä useimmin hylättiin Citroën (38,5 %), Renault (38,3 %), Peugeot (36,5 %), Nissan (34,7 %) ja Mazda (32,8 %). Vikamäärällä mitattuna kärjessä olivat Citroën (70,8 vikaa sataa katsastusta kohden), Peugeot (67,9) ja Mazda (67,7).

Ranskalaiset merkit ovat siis kummallakin mittarilla heikoimman viiden joukossa. Niiden yleisin hylkäyskohde oli etuakselisto, eli etupyörien tuenta: pallonivelet, tukivarret ja niiden helat, kallistuksenvakaaja ja pyöränlaakerit. Merkkien malleista ja vioista kerromme artikkelissa ranskalaiset autot katsastuksessa. Myös Nissan erottuu: sen etuakselistosta ja ohjausnivelistä kirjattiin hylkääviä vikoja yli kaksi kertaa niin paljon kuin kaikilla merkeillä keskimäärin.

Mikä automerkki pärjää katsastuksessa parhaiten?

Harvimmin hylättiin Toyota (20,8 %), Audi (21,0 %), Seat (22,1 %), Škoda (23,2 %) ja Volvo (23,5 %). Vikamäärässä parhaat olivat Audi (33,5 vikaa sataa katsastusta kohden), Toyota (35,2) ja Seat (35,7).

Toyotan vikaprofiili on poikkeuksellinen. Sen yleisin hylkäyssyy oli seisontajarrun jarrutesti, ei alusta kuten useimmilla muilla merkeillä. Sama koski taulukon merkeistä vain Hyundaita. Seisontajarrun testi on avattu artikkelissa käsijarru ei pidä, ja Toyotan mallit ovat artikkelissa Toyota katsastuksessa.

Volkswagen-konsernin merkit Volkswagen, Škoda, Audi ja Seat muodostavat tilastossa yhdessä 398 548 katsastuksen ryhmän. Niistä Audi ja Seat ovat parhaiden joukossa, ja Volkswagenkin on hieman kaikkien merkkien keskiarvoa parempi. Konsernin mallit on koottu artikkeliin Volkswagen katsastuksessa.

Miksi merkkien vertailu voi johtaa harhaan

Tilaston suurin sudenkuoppa on ikä. Vuonna 2005 käyttöön otetuista autoista hylättiin 44,3 %, vuonna 2021 käyttöön otetuista vain noin 8 %. Merkki, jonka katsastetuista autoista suuri osa on vanhoja, saa siksi huonon luvun, vaikka sen autot olisivat ikäisikseen hyvässä kunnossa.

Ikäjakauma vaihtelee paljon. Kaikista tilaston katsastuksista 38,1 % koski vuosina 2005–2010 käyttöön otettuja autoja. Hondalla osuus oli 57,0 %, Mazdalla 55,0 %, Peugeot'lla 50,0 % ja Citroënilla 49,6 %, mutta Seatilla vain 23,9 % ja Škodalla 25,0 %.

Laskimme siksi jokaiselle merkille vertailuluvun: kuinka suuri osa autoista olisi hylätty, jos merkin autot olisivat menestyneet kuten kaikki saman ikäiset autot keskimäärin. Vertailu on tehty käyttöönottovuosittain Traficomin luvuista, joten merkin ikäjakauma on siinä mukana.

MerkkiHylkäys-%Saman ikäiset autot keskimäärinEro, prosenttiyksikköä
Toyota20,8 %27,9 %−7,1
Honda25,4 %32,0 %−6,6
Audi21,0 %27,2 %−6,2
Volvo23,5 %26,9 %−3,4
Seat22,1 %22,9 %−0,8
Volkswagen25,9 %26,2 %−0,3
Škoda23,2 %23,3 %−0,1
BMW26,3 %26,4 %−0,1
Ford27,8 %27,1 %+0,7
Hyundai25,7 %24,5 %+1,2
Opel27,8 %26,1 %+1,7
Mazda32,8 %30,6 %+2,2
Mercedes-Benz29,4 %26,5 %+2,9
Mitsubishi26,5 %23,3 %+3,2
Kia27,0 %23,4 %+3,6
Peugeot36,5 %29,8 %+6,7
Nissan34,7 %27,9 %+6,8
Citroën38,5 %30,1 %+8,4
Renault38,3 %26,1 %+12,2

Taulukko muuttaa kuvaa kahdella tavalla. Hondan autot ovat keskimäärin vanhoja, mutta niistä hylättiin selvästi vähemmän kuin saman ikäisistä autoista. Mazdan korkea luku taas selittyy suurelta osin iällä, sillä ero saman ikäisiin on vain 2,2 prosenttiyksikköä. Kian ja Mitsubishin kohdalla käy päinvastoin. Niiden autot ovat keskimäärin nuoria, joten hylkäysprosentti näyttää keskitasolta, mutta saman ikäisiin verrattuna se on yli kolme prosenttiyksikköä heikompi. Renault, Citroën, Nissan ja Peugeot jäävät heikoimmiksi, vaikka ikä otetaan huomioon.

Ajomäärä on toinen selittäjä. Mediaanit vaihtelevat Hyundain 138 000 kilometristä Volvon 243 000 kilometriin. Lisäksi tilasto ei kerro, miten autoa on käytetty tai huollettu. Paljon ajettu työauto ja vähän ajettu kakkosauto ovat samassa luvussa, ja sama malli voi olla yhdellä omistajalla moitteeton ja toisella hylkäyskuntoinen.

Merkkien luvut eivät siis kerro, mikä auto on uutena paras. Ne kertovat, missä kunnossa tämän ikäiset autot tulivat katsastukseen vuonna 2025, ja mihin kohtiin kannattaa varautua.

Merkkien yleisimmät hylkäyskohteet

Traficomin tilasto kertoo jokaisen merkin kolme yleisintä hylkäävän vian kohdetta. Kohteiden nimet ovat Traficomin omia.

MerkkiYleisinToiseksi yleisinKolmanneksi yleisin
ToyotaSeisontajarrun dynamometritestiKäyttöjarruAlustan kotelot ja pohjalevy
VolkswagenJousitus ja iskunvaimennusAlustan kotelot ja pohjalevyEtuakselisto
VolvoJousitus ja iskunvaimennusEtuakselistoKäyttöjarru
Mercedes-BenzEtuakselistoSeisontajarrun dynamometritestiJousitus ja iskunvaimennus
FordEtuakselistoJousitus ja iskunvaimennusTaka-akselisto
ŠkodaJousitus ja iskunvaimennusEtuakselistoKäyttöjarru
BMWJousitus ja iskunvaimennusTaka-akselistoEtuakselisto
AudiJousitus ja iskunvaimennusEtuakselistoKäyttöjarru
NissanEtuakselistoOhjausnivelet ja -tangotSeisontajarrun dynamometritesti
KiaEtuakselistoSeisontajarrun dynamometritestiKäyttöjarru
OpelJousitus ja iskunvaimennusKäyttöjarruEtuakselisto
HondaEtuakselistoAlustan kotelot ja pohjalevyKäyttöjarru
PeugeotEtuakselistoKäyttöjarruJousitus ja iskunvaimennus
HyundaiSeisontajarrun dynamometritestiKäyttöjarruEtuakselisto
CitroënEtuakselistoJousitus ja iskunvaimennusAlustan kotelot ja pohjalevy
MazdaEtuakselistoAlustan kotelot ja pohjalevyKäyttöjarru
RenaultEtuakselistoJousitus ja iskunvaimennusOhjausnivelet ja -tangot
MitsubishiOhjausnivelet ja -tangotEtuakselistoKäyttöjarru
SeatJousitus ja iskunvaimennusKäyttöjarruEtuakselisto

Yleisin kohde ei vielä kerro, missä merkki on muita heikompi. Sen näkee, kun saman kohteen viat lasketaan sataa katsastusta kohden ja verrataan merkkejä keskenään. Viidessä kohteessa ero suurimman ja pienimmän välillä oli moninkertainen:

KohdeKaikki merkitEnitenVähiten
Etuakselisto7,5Nissan 17,8Toyota 2,6
Ohjausnivelet ja -tangot2,9Renault 9,2Toyota 0,5
Alustan kotelot ja pohjalevy2,7Mazda 11,1BMW 0,3
Seisontajarrun dynamometritesti4,6Mercedes-Benz 7,3Audi 1,5
Taka-akselisto3,1BMW 6,1Audi 0,7

Luvut ovat hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden. Nissanin etuakselistosta kirjattiin 14 984 hylkäävää vikaa. Toyotan etuakselistosta niitä kirjattiin 5 606, vaikka Toyotoja katsastettiin yli kaksi kertaa enemmän. Mazdan alustan koteloista ja pohjalevystä kirjattiin hylkääviä vikoja nelinkertaisesti kaikkien merkkien keskiarvoon verrattuna. Toyotan seisontajarru taas ei ole muita huonompi: sen vikoja oli 4,5 sataa katsastusta kohden, lähes sama kuin kaikkien merkkien 4,6. Seisontajarru nousee Toyotan yleisimmäksi syyksi, koska muut viat ovat Toyotoissa harvinaisia.

Kaikkien merkkien yhteinen kärki oli etuakselisto 126 260 hylkäävällä vialla. Seuraavina olivat jousitus ja iskunvaimennus (101 496) sekä käyttöjarru (81 704). Akselistojen, pyörien ja jousituksen viat sekä jarrujärjestelmien viat muodostivat yhdessä 67,1 % kaikista hylkäävistä vioista. Lisäksi kirjattiin 1 002 794 korjauskehotusta. Ne eivät estäneet hyväksyntää, mutta vika on kirjattu ja se kannattaa korjata. Mitä korjauskehotus tarkoittaa, selitämme artikkelissa korjauskehotus.

Kohteet tarkoittavat käytännössä tätä:

Mallikohtaiset luvut

Merkin luku on sen kaikkien mallien keskiarvo, ja saman merkin mallien välillä voi olla suuria eroja. Mallikohtaiset hylkäysprosentit, ajomäärät ja yleisimmät viat löytyvät merkkisivuilta, esimerkiksi Toyota, Volkswagen ja Škoda. Kaikki merkit ovat sivulla automerkit.

Tilaston yleiskuva, eli hylkäykset auton iän ja vikaryhmän mukaan, on artikkelissa katsastustilastot 2025.

Näin luvut on laskettu

  • Aineisto: henkilöautojen määräaikaiskatsastukset vuonna 2025, autot otettu käyttöön vuosina 2005–2021.
  • Merkit: vähintään 20 000 katsastusta. Fiat on mainittu erikseen.
  • Hylkäysprosentit, ajomäärät ja yleisimmät hylkäyssyyt: Traficomin vuositilasto «Henkilöautojen määräaikaiskatsastusten tilastot 2025, käyttöönottovuodet 2005–2021», rivit «Vuodet yhteensä».
  • Viat sataa katsastusta kohden: Traficomin katsastuksen vikatilasto, kohta «Kaikki pääkohteet ja kohteet». Luku on laskettu jakamalla hylkäävien vikojen määrä katsastusten määrällä.
  • Saman ikäiset autot: merkin katsastukset käyttöönottovuosittain kerrottuna kaikkien merkkien saman vuoden hylkäysprosentilla.
  • Luettu: 27.10.2026.

Mitä luvuista seuraa omalle autolle

Jos autosi merkki on listan kärjessä, katsastus ei silti ole arpapeli. Hylkäävät viat ovat useimmiten alustassa ja jarruissa, ja monen niistä näkee auton alta ennen kuin vika tuntuu ajossa. Siksi auto kannattaa tarkistaa nostimella ennen katsastusta. Ohjeet ovat artikkelissa näin valmistaudut katsastukseen.

Merkin tilastosta näkee, mihin kannattaa varautua. Näissä kohdissa merkit erottuivat vuonna 2025 keskiarvosta selvimmin:

  • Nissan, Citroën, Renault ja Peugeot: etuakseliston nivelet, helat ja tukivarret. Nissanilla, Renault'lla ja Mitsubishilla myös ohjausnivelet ja raidetangot.
  • Mazda, Citroën ja Honda: ruoste helmakoteloissa ja pohjalevyssä.
  • Mercedes-Benz, Kia, Nissan ja Hyundai: seisontajarrun jarruvoima.
  • BMW ja Ford: taka-akseliston nivelet ja tuenta.

Lista ei tarkoita, että jokaisessa näiden merkkien autossa olisi vika. Se kertoo, mistä kohdasta vika tilastossa useimmin löytyi, ja siis mihin ennakkotarkastuksessa kannattaa katsoa ensin.

Milloin korjaamolle?

Jos auto on jo hylätty, aikaa jälkitarkastukseen on rajallisesti. Määräajat ja käytännön järjestys ovat artikkelissa jälkitarkastus. Korjaus kannattaa hoitaa heti, ei määräajan lopussa.

Olemme yleiskorjaamo Helsingin Tattarisuolla ja korjaamme kaikkia merkkejä, myös jokaista tämän artikkelin merkkiä. Teemme katsastuskorjauksia hylkäyksen jälkeen ja käymme alustan ja jarrut läpi määräaikaishuollon yhteydessä. Kerromme hinnan ennen kuin työ alkaa.

Katsastuksia emme tee, koska meillä ei ole katsastuslupaa. Korjaamme viat, ja jälkitarkastukseen viet auton valitsemallesi katsastusasemalle.

Lue myös

Katsastustilasto 2025: hylkäysprosentti, yleisimmät viat ja korjauskehotukset

Katsastustilasto 2025: hylkäysprosentti, yleisimmät viat ja korjauskehotukset

Vuonna 2025 Suomessa tehtiin 2 184 538 henkilöautojen määräaikaiskatsastusta, ja niistä 30,4 % päättyi hylkäykseen. Käyttöönottovuosien 2005–2021 autoissa hylkäävistä vioista 67,1 % oli akselistoissa, pyörissä ja jousituksessa tai jarruissa. Kokosimme Traficomin vuoden 2025 luvut taulukoiksi.

Volkswagen, Škoda, Audi ja Seat katsastuksessa 2025: mallit ja yleisimmät viat

Volkswagen, Škoda, Audi ja Seat katsastuksessa 2025: mallit ja yleisimmät viat

Volkswageneja katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 182 456 käyttöönottovuosilta 2005–2021, ja hylkääviä vikoja kirjattiin 44,8 sataa katsastusta kohden, hieman alle kaikkien merkkien 46,8:n. Malleittain erot ovat suuria: Tiguanilla lukema oli 23,4 ja Jettalla 77,9.

Toyota katsastuksessa 2025: mallien luvut ja yleisimmät viat

Toyota katsastuksessa 2025: mallien luvut ja yleisimmät viat

Toyota oli vuoden 2025 katsastetuin automerkki: käyttöönottovuosien 2005–2021 Toyotia katsastettiin 212 612. Hylkääviä vikoja kirjattiin 35,2 sataa katsastusta kohden, kun kaikkien merkkien luku oli 46,8. Malleittain erot ovat suuria: Auriksella lukema oli 23,7 ja Corolla Versolla 56,2.

Peugeot, Citroën ja Renault katsastuksessa: mitä vuoden 2025 tilasto kertoo

Peugeot, Citroën ja Renault katsastuksessa: mitä vuoden 2025 tilasto kertoo

Citroënilla ja Peugeotilla oli vuoden 2025 katsastuksissa eniten hylkääviä vikoja suurista merkeistä: 70,8 ja 67,9 sataa katsastusta kohden, kun kaikkien merkkien luku oli 46,8. Renault oli neljäs 66,1:llä. Kaikilla seitsemällä yleisimmällä ranskalaismallilla yleisin hylkäyskohde oli etuakselisto.

Tarjouspyyntö

Pyydä tarjous omalle autollesi

Kirjoita rekisterinumero, niin katsomme työn juuri sinun autoosi ja kerromme hinnan ennen kuin sovit ajan.

Saat hinnan ennen kuin sovit ajan.