Julkaistu Päivitetty
Volkswagen, Škoda, Audi ja Seat kuuluvat samaan konserniin, ja monessa niiden mallissa on yhteistä tekniikkaa. Kokosimme Traficomin vuoden 2025 katsastustilastosta neljän merkin ja niiden yleisimpien mallien luvut. Mukana ovat hylkäysprosentit, hylkäävien vikojen määrä sataa katsastusta kohden ja mallien yleisimmät hylkäyskohteet. Lisäksi vertasimme jokaista lukua saman ikäisiin autoihin, koska ikä selittää katsastustilastossa enemmän kuin merkki.
Volkswagen ja VAG-ryhmä katsastuksessa 2025
Traficomin mallikohtainen tilasto kattaa käyttöönottovuosien 2005–2021 henkilöautot. Niistä neljää VAG-merkkiä katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 398 548 kertaa, eli lähes joka neljäs katsastus. Suurin yksittäinen merkki oli Toyota, jota katsastettiin 212 612 kertaa.
| Merkki | Katsastuksia | Hylätty, % | Saman ikäiset autot, % | Hylkääviä vikoja / 100 katsastusta | Ajettujen km mediaani |
|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen | 182 456 | 25,9 | 26,2 | 44,8 | 190 000 |
| Škoda | 109 003 | 23,2 | 23,3 | 38,8 | 188 000 |
| Audi | 86 387 | 21,0 | 27,2 | 33,5 | 220 000 |
| Seat | 20 702 | 22,1 | 22,9 | 35,7 | 161 000 |
| Kaikki merkit | 1 672 937 | 26,9 | 26,9 | 46,8 | 187 000 |
Saman ikäiset autot -sarake kertoo, mikä hylkäysprosentti olisi ollut, jos merkin autot olisi hylätty samassa suhteessa kuin kaikki saman käyttöönottovuoden autot. Laskimme sen Traficomin käyttöönottovuosittaisista luvuista.
Vertailu muuttaa kuvaa. Volkswagen ja Škoda ovat lähes täsmälleen saman ikäisten autojen tasolla. Škodan pienempi hylkäysprosentti selittyy siis pääosin nuoremmalla autokannalla. Audi erottuu: sen autoista hylättiin 21,0 %, vaikka saman ikäisistä autoista hylättiin 27,2 %. Audeilla oli lisäksi ryhmän suurin kilometrimäärä, mediaani 220 000.
Käyttöönottovuosittain ero näkyy tarkemmin. Taulukossa on hylättyjen osuus prosentteina joka toisena käyttöönottovuotena.
| Käyttöönottovuosi | Kaikki merkit | Volkswagen | Škoda | Audi |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | 44,3 | 47,6 | 48,3 | 41,9 |
| 2007 | 41,2 | 43,2 | 43,1 | 36,0 |
| 2009 | 35,9 | 36,3 | 35,9 | 27,6 |
| 2011 | 29,8 | 29,7 | 30,1 | 21,3 |
| 2013 | 23,6 | 23,9 | 20,9 | 15,5 |
| 2015 | 17,8 | 14,6 | 14,3 | 12,8 |
| 2017 | 17,2 | 17,2 | 15,3 | 11,8 |
| 2019 | 10,7 | 9,4 | 10,7 | 6,3 |
| 2021 | 8,2 | 6,0 | 8,6 | 4,6 |
Vuosina 2005–2008 käyttöön otetuista Volkswageneista ja Škodista hylättiin enemmän kuin saman ikäisistä autoista keskimäärin. Vuodesta 2014 alkaen Volkswagenit jäivät useimpina vuosina keskiarvon alle. Škodalla vuosien 2013–2017 autot olivat keskiarvon alapuolella, nuorimmat taas sen tasolla tai hieman yli. Audi jäi keskiarvon alle jokaisena käyttöönottovuotena 2005–2021. Seatin vuosittaiset määrät ovat niin pieniä, että jätimme ne taulukosta pois.
Golf, Passat, Polo ja muut mallit
Taulukossa ovat neljän merkin mallit, joita katsastettiin vuonna 2025 vähintään 5 000 kertaa. Škoda Octavia oli kaikista malleista Suomen katsastetuin, 61 732 katsastusta, ja Volkswagen Golf toinen, 60 538 katsastusta.
| Malli | Katsastuksia | Hylätty, % | Saman ikäiset autot, % | Hylkääviä vikoja / 100 katsastusta | Ajettujen km mediaani |
|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen Golf | 60 538 | 25,6 | 27,5 | 46,3 | 189 000 |
| Volkswagen Passat | 36 920 | 26,6 | 25,5 | 41,4 | 240 000 |
| Volkswagen Polo | 21 420 | 26,2 | 26,0 | 44,8 | 128 000 |
| Volkswagen Tiguan | 9 043 | 16,9 | 21,6 | 23,4 | 180 000 |
| Volkswagen Jetta | 8 748 | 40,5 | 34,1 | 77,9 | 219 000 |
| Volkswagen Touran | 7 460 | 35,1 | 28,7 | 65,3 | 236 000 |
| Volkswagen Golf Plus | 6 909 | 32,2 | 35,1 | 60,5 | 182 000 |
| Volkswagen Caddy | 5 595 | 31,0 | 23,7 | 54,7 | 250 000 |
| Škoda Octavia | 61 732 | 23,2 | 24,8 | 40,3 | 209 000 |
| Škoda Superb | 13 470 | 28,2 | 21,7 | 42,6 | 235 000 |
| Škoda Fabia | 12 842 | 26,3 | 26,1 | 46,3 | 143 000 |
| Škoda Yeti | 5 382 | 23,1 | 25,0 | 35,0 | 186 000 |
| Audi A4 | 28 637 | 23,4 | 29,8 | 38,1 | 245 000 |
| Audi A3 | 17 626 | 20,5 | 26,4 | 33,4 | 180 000 |
| Audi A6 | 16 771 | 24,0 | 28,8 | 38,5 | 266 000 |
Yli neljä prosenttiyksikköä saman ikäisten autojen tason alle jäivät Audin kolme yleisintä mallia ja Tiguan. Yli kuusi prosenttiyksikköä sen yläpuolella olivat Caddy, Superb, Jetta ja Touran. Muut taulukon mallit olivat enintään kolmen prosenttiyksikön päässä saman ikäisten autojen tasosta.
Caddy ja Superb ovat taulukon paljon ajettuja malleja. Superbin kilometrien mediaani oli 235 000 ja Caddyn 250 000, kun Fabian luku oli 143 000 ja Polon 128 000. Audi A4:n yleisimmät hylkäyskohteet olivat jousitus ja iskunvaimennus (6,6 vikaa sataa katsastusta kohden) ja etuakselisto (6,5). Seatin malleista yksikään ei yltänyt 5 000 katsastukseen: Leonia katsastettiin 4 218 ja Ibizaa 3 327 kertaa.
Polon yleisin hylkäyskohde oli käyttöjarrun dynamometritesti, 6,2 vikaa sataa katsastusta kohden, lähes kaksi kertaa kaikkien merkkien 3,2. Seuraavina tulivat alustan kotelot ja pohjalevy (5,7) ja etuakselisto (5,5). Jarrurullilla mitataan jarruvoima ja sen tasaisuus pyörien välillä, joten tulos riippuu koko jarrujärjestelmän kunnosta.
Mallin rivillä ovat kaikki sen vuosina 2005–2021 käyttöön otetut autot sukupolvesta riippumatta. Golf-rivillä on siis usean sukupolven Golfeja. Traficomin mukaan eri automallien hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia, koska mallien keskimääräiset kilometrit voivat poiketa merkittävästi toisistaan.
Mitkä ovat Golfin yleisimmät katsastusviat?
Golfin yleisin hylkäyskohde oli alustan kotelot ja pohjalevy. Sitä kirjattiin 7,8 hylkäävää vikaa sataa katsastusta kohden, lähes kolminkertaisesti kaikkien merkkien keskiarvoon nähden.
| Hylkäyskohde | Golf, vikoja / 100 | Kaikki merkit, vikoja / 100 |
|---|---|---|
| Alustan kotelot ja pohjalevy | 7,8 | 2,7 |
| Jousitus ja iskunvaimennus | 7,6 | 6,1 |
| Käyttöjarru | 4,7 | 4,9 |
| Käyttöjarrun dynamometritesti | 4,1 | 3,2 |
| Bensiinimoottorin pakokaasumittaus | 3,9 | 1,9 |
Katsastusmääräyksen mukaan katsastaja koputtelee tässä kohdassa alustaa järjestelmällisesti rengasraudalla ja painelee epäilyttäviä kohtia. Laajemmat ruostevauriot kynnys- eli helmakoteloissa ja ruostevauriot joustintukien koteloissa johtavat hylkäykseen. Akseliston kiinnityskohtien ruoste voi johtaa myös ajokieltoon. Yksittäisestä pienestä ruostereiästä, joka on enintään rengasraudan kärjen kokoinen, annetaan korjauskehotus.
Tilasto ei kerro ruosteen syytä eikä Golfin sukupolvea, mutta käyttöönottovuodet siitä näkyvät. Alustan koteloiden ja pohjalevyn hylkäävät viat painottuvat vuosina 2005–2011 käyttöön otettuihin Golfeihin:
| Käyttöönottovuosi | Golf, vikoja / 100 | Kaikki merkit, vikoja / 100 |
|---|---|---|
| 2005 | 19,1 | 9,4 |
| 2007 | 22,3 | 7,6 |
| 2008 | 26,2 | 6,2 |
| 2009 | 14,4 | 4,1 |
| 2010 | 9,6 | 2,6 |
| 2011 | 5,6 | 1,4 |
| 2013 | 2,3 | 0,4 |
Vuoden 2008 Golfeilla näitä vikoja oli yli nelinkertaisesti saman vuoden autoihin verrattuna. Vuodesta 2015 alkaen käyttöön otetuissa Golfeissa niitä ei käytännössä ollut. Yli kymmenen vuotta vanhasta Golfista pohja ja kynnykset kannattaa siis katsoa ennen katsastusta. Tarkemmat Golf-luvut ovat sivulla Volkswagen Golf.
Mitkä ovat Passatin yleisimmät katsastusviat?
Passatissa jousitus ja iskunvaimennus hylkäsi useimmin, 10,5 vikaa sataa katsastusta kohden. Kaikkien merkkien keskiarvo oli 6,1. Toiseksi yleisin oli etuakselisto (7,4), ja sen jälkeen tulivat käyttöjarru ja taka-akselisto (kumpikin 3,2) sekä renkaat ja vanteet (3,0).
Passateilla on ajettu paljon. Ajettujen kilometrien mediaani oli 240 000, Volkswagenin yleisimmistä malleista suurin Caddyn 250 000:n jälkeen. Passatin hylkäysprosentti oli silti vain hieman saman ikäisten autojen tason yläpuolella. Jousituksen kuluminen seuraa kilometrejä, joten paljon ajetussa Passatissa iskunvaimentimet ja jousien kiinnitykset kannattaa katsoa ennen katsastusta.
Mitkä ovat Octavian yleisimmät katsastusviat?
Octaviassa yleisin hylkäyskohde oli jousitus ja iskunvaimennus, 7,9 vikaa sataa katsastusta kohden. Seuraavina tulivat etuakselisto (4,1), käyttöjarru (4,0) sekä alustan kotelot ja pohjalevy (3,9). Etuakseliston luku oli selvästi alle kaikkien merkkien keskiarvon 7,5, ja Octavian hylkäysprosentti jäi saman ikäisten autojen tason alle.
Octavian tarkemmat luvut ovat sivulla Škoda Octavia.
Miksi Jetta ja Touran saavat enemmän hylkääviä vikoja kuin Tiguan?
Suurin syy on ikä. Laskimme Traficomin luvuista kunkin mallin katsastettujen autojen käyttöönottovuoden mediaanin. Jetoilla se oli 2009, Touraneilla 2011 ja Tiguaneilla 2014. Myös kilometreissä on eroa: Jetan mediaani oli 219 000, Touranin 236 000 ja Tiguanin 180 000.
Ikä ei selitä kaikkea. Jos Jetat olisi hylätty samassa suhteessa kuin saman ikäiset autot keskimäärin, hylkäysprosentti olisi ollut 34,1. Toteutunut luku oli 40,5. Touranilla luvut olivat 28,7 ja 35,1, eli ero oli yhtä suuri. Tiguan taas jäi saman ikäisten autojen 21,6 prosentin alle, 16,9 prosenttiin.
Kohteittain erot näkyvät selvästi. Jetan yleisin hylkäyskohde oli alustan kotelot ja pohjalevy, 17,4 vikaa sataa katsastusta kohden, ja toisena jousitus ja iskunvaimennus, 12,4. Touranissa jousitus ja iskunvaimennus oli ensimmäisenä (11,6) ja alustan kotelot ja pohjalevy toisena (7,8). Tiguanin suurin kohde, jousitus ja iskunvaimennus, jäi 7,2:een.
Yhteinen tekniikka
Volkswagenin mukaan monen poikittaismoottorisen mallin yhteinen perusta on vuodesta 2012 ollut MQB-rakennesarja, ja sen pohjalta oli vuoteen 2022 mennessä valmistettu yli 32 miljoonaa autoa. Ensimmäinen MQB-malli konsernissa oli kolmannen sukupolven Audi A3, ja Golf VII:n tuotanto alkoi Wolfsburgissa lokakuussa 2012. Škodan vuosikertomuksen mukaan Škoda käytti rakennesarjaa ensimmäisen kerran kolmannen sukupolven Octaviassa, joka esiteltiin joulukuussa 2012. Samana vuonna Škodan Mladá Boleslavin tehtaalla alkoi uuden EA211-bensiinimoottorisukupolven valmistus.
Volkswagenin mukaan MQB:n myötä esitellyissä EA211-bensiinimoottoreissa ja EA288-dieselmoottoreissa on vakioidut liitännät voimansiirtoon. Ne voidaan siksi yhdistää samoihin vaihteistoihin ja vetoakseleihin, ja moottori- ja vaihteistoversioiden määrä lähes puolittui. Rakennesarjalla voidaan myös valmistaa eri merkkien malleja samalla tuotantolinjalla.
Korjaamolle yhteinen tekniikka tarkoittaa, että sama osa ja sama työvaihe tulevat usein vastaan eri merkkien autoissa. Osa valitaan silti aina auton valmistenumeron perusteella, koska saman mallin sisällä on eri moottori-, vaihteisto- ja alustaversioita. Katsastustilastosta yhteistä tekniikkaa ei voi päätellä, koska siinä on vain merkki ja malli.
Mitä katsomme VAG-autosta nostimella
Tilaston yleisimmät hylkäyskohteet ovat samoja, joita katsomme nostimella ennen katsastusta:
- Kynnyskotelot, pohjalevy ja akseliston kiinnityskohdat. Etsimme ruostetta samalla tavalla kuin katsastaja, koputtelemalla ja painelemalla.
- Jousitus ja iskunvaimennus. Katsomme vaimentimien vuodot, jousien kunnon ja tukilaakerit.
- Etu- ja taka-akselisto. Tarkistamme tukivarsien nivelet, puslat ja pallonivelet välysten varalta.
- Jarrut. Katsomme levyjen ja palojen kunnon, satulat, jarruputket ja -letkut sekä seisontajarrun toiminnan.
- Vikakoodit. Jos moottorin vikavalo palaa, luemme vikamuistin ennen katsastusta, koska katsastuksessa vikavalon ilmoittama vika on hylkäysvika.
Kun tarkastus on tehty, kerromme, mitä löytyi ja mitä korjaus maksaa. Kerromme hinnan ennen kuin työ alkaa, ja päätät itse, mitä korjataan.
Milloin korjaamolle?
Katsastuksia emme tee, koska meillä ei ole katsastuslupaa. Korjaamme sen, mitä katsastuksessa löytyi, ja tarkastamme auton jo ennen katsastusta, jos haluat tietää tilanteen etukäteen.
- Jos auto hylättiin, ota katsastustodistus mukaan. Katsastuskorjaus kohdistuu juuri hylättyihin kohtiin.
- Jos hylkäyksen syy oli alustan koteloissa, akselistossa tai jousituksessa, katso alustan korjaus ja iskunvaimentimien vaihto.
- Jos syy oli jarruissa, työ on usein jarrupalojen vaihto tai jarrusatulan vaihto.
- Jos moottorin vikavalo palaa, varaa vianmääritys.
- Säännöllisessä määräaikaishuollossa moni kulumavika löytyy ennen kuin katsastaja sen kirjaa.
Merkkien omat sivut ovat Volkswagen ja Škoda. Koko maan luvut vikaryhmittäin ovat artikkelissa katsastustilasto 2025, ja kaikkien merkkien hylkäysprosentit artikkelissa katsastus merkeittäin 2025.








