Julkaistu Päivitetty
Traficom julkaisi vuoden 2025 katsastustilastot 6.5.2026. Hylättyjä katsastuksia oli 663 060, ja hylkäysosuus on noussut joka vuosi vuodesta 2021, jolloin se oli 27,1 %. Yleisin hylkäyksen syy oli edelleen etuakseliston vika. Korjauskehotuksista lähes kuusi kymmenestä koski valoja ja sähkölaitteita.
Kuinka moni auto hylättiin katsastuksessa vuonna 2025?
Henkilöautojen määräaikaiskatsastuksia tehtiin 2 184 538, ja niistä hylättiin 663 060 eli 30,4 %. Luku kattaa kaikenikäiset henkilöautot. Katsastettujen autojen ajettujen kilometrien mediaani oli 202 000.
Viiden vuoden sarjassa suunta on selvä. Katsastuksia on tullut joka vuosi lisää, ja hylättyjen määrä on kasvanut niitä nopeammin.
| Vuosi | Katsastuksia | Hylättyjä | Hylkäys-% |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 046 443 | 554 625 | 27,1 |
| 2022 | 2 077 639 | 575 734 | 27,7 |
| 2023 | 2 107 239 | 594 776 | 28,2 |
| 2024 | 2 156 764 | 628 524 | 29,1 |
| 2025 | 2 184 538 | 663 060 | 30,4 |
Vuodesta 2021 vuoteen 2025 katsastuksia tuli lisää noin 138 000 ja hylättyjä noin 108 000.
Käyttövoimien välillä on eroja, mutta kokonaislukuun vaikuttaa ikä. Sähköautot ovat vielä nuoria, ja bensiini- ja dieselautoissa on paljon vanhoja autoja. Siksi taulukossa on myös nelivuotiaiden autojen hylkäysprosentti. Nelivuotias auto käy määräaikaiskatsastuksessa ensimmäistä kertaa.
| Käyttövoima | Katsastuksia | Hylkäys-%, kaikki | Hylkäys-%, 4-vuotiaat |
|---|---|---|---|
| Bensiini | 1 450 003 | 31,0 | 5,4 |
| Diesel | 615 395 | 31,5 | 10,8 |
| Sähkö | 31 432 | 22,6 | 19,6 |
| Ladattava bensiinihybridi | 66 856 | 11,7 | 5,7 |
Nelivuotiaista sähköautoista hylättiin lähes joka viides. Traficomin johtava asiantuntija Teemu Toivanen selittää eroa osittain huolto-ohjelmilla. Polttomoottoriauton huoltoväli perustuu ajettuihin kilometreihin ja aikaan, sähköautolla usein pelkkään aikaan, tai varsinaisia huoltoja ei ole lainkaan. Hänen mukaansa moni sähköautosta katsastuksessa löytynyt vika olisi polttomoottoriautossa korjattu jo tavallisessa huollossa. Nelivuotiaiden sähköautojen yleisimmät hylkäysviat olivat välykset taka-akseliston tukivarsien laakeroinnissa tai nivelessä sekä etuakseliston alatukivarren pallonivelessä.
Mitkä vikaryhmät hylkäävät eniten?
Tästä eteenpäin luvut tulevat Traficomin vikatilastosta, ja niissä lasketaan vikoja, ei autoja. Vikatilasto kattaa käyttöönottovuosien 2005–2021 henkilöautot. Niitä katsastettiin vuonna 2025 yhteensä 1 672 937 kertaa, ja niistä hylättiin 26,9 %. Näissä katsastuksissa kirjattiin 783 266 hylkäävää vikaa ja 1 002 794 korjauskehotusta.
| Vikaryhmä | Hylkääviä vikoja | Osuus hylkäävistä | Korjauskehotuksia |
|---|---|---|---|
| Akselistot, pyörät ja jousitus | 308 940 | 39,4 % | 93 219 |
| Jarrujärjestelmät | 217 030 | 27,7 % | 41 809 |
| Ympäristöhaitat | 79 258 | 10,1 % | 46 792 |
| Alusta ja kori | 74 872 | 9,6 % | 64 049 |
| Ohjauslaitteet | 50 651 | 6,5 % | 5 939 |
| Muut laitteet ja varusteet | 14 889 | 1,9 % | 34 487 |
| Valaisimet ja sähkölaitteet | 13 209 | 1,7 % | 590 509 |
| Ajoneuvon tunnistus | 10 509 | 1,3 % | 4 653 |
| Koeajo ja näkyvyys | 10 102 | 1,3 % | 121 092 |
| Lisätarkastukset | 3 235 | 0,4 % | 209 |
| Sähkö- ja hybridiajoneuvojen lisätarkastukset | 357 | alle 0,1 % | 33 |
| Kaasuajoneuvojen lisätarkastukset | 214 | alle 0,1 % | 3 |
Kaksi suurinta ryhmää kattavat yhdessä 67,1 % kaikista hylkäävistä vioista. Ryhmien nimet kannattaa lukea tarkasti. Akselistot, pyörät ja jousitus -ryhmään kuuluvat etu- ja taka-akselisto, jousitus ja iskunvaimennus sekä renkaat ja vanteet. Alusta ja kori on oma ryhmänsä, ja siihen kuuluvat muun muassa alustan kotelot ja pohjalevy, kori ja pakoputkisto.
Vaarallisia vikoja, jotka johtivat hylkäyksen lisäksi ajokieltoon, kirjattiin 15 599. Niistä 8 609 eli 55 % oli jarruissa. Yksittäisistä kohteista ajokieltoja tuli eniten renkaista ja vanteista (5 770) sekä käyttöjarrusta (4 940).
Yleisimmät hylkäyskohteet
Vikaryhmät jakautuvat tilastossa kohteisiin. Taulukossa on viisitoista kohdetta, joista kirjattiin eniten hylkääviä vikoja.
| Kohde | Vikaryhmä | Hylkääviä vikoja | Vikoja / 100 katsastusta |
|---|---|---|---|
| Etuakselisto | Akselistot, pyörät ja jousitus | 126 260 | 7,5 |
| Jousitus ja iskunvaimennus | Akselistot, pyörät ja jousitus | 101 496 | 6,1 |
| Käyttöjarru | Jarrujärjestelmät | 81 704 | 4,9 |
| Seisontajarrun dynamometritesti | Jarrujärjestelmät | 76 812 | 4,6 |
| Käyttöjarrun dynamometritesti | Jarrujärjestelmät | 53 446 | 3,2 |
| Taka-akselisto | Akselistot, pyörät ja jousitus | 51 338 | 3,1 |
| Ohjausnivelet ja -tangot | Ohjauslaitteet | 48 616 | 2,9 |
| Alustan kotelot ja pohjalevy | Alusta ja kori | 45 603 | 2,7 |
| Bensiinimoottorin pakokaasumittaus | Ympäristöhaitat | 31 338 | 1,9 |
| Sisäinen valvontajärjestelmä (OBD) | Ympäristöhaitat | 30 779 | 1,8 |
| Renkaat ja vanteet | Akselistot, pyörät ja jousitus | 29 545 | 1,8 |
| Turvavyöt ja -varusteet | Muut laitteet ja varusteet | 11 445 | 0,7 |
| Kori | Alusta ja kori | 11 232 | 0,7 |
| Lähivalo | Valaisimet ja sähkölaitteet | 7 310 | 0,4 |
| Pakoputkisto | Alusta ja kori | 7 267 | 0,4 |
Etuakseliston hylkääviä vikoja kirjattiin 7,5 jokaista sataa katsastusta kohden. Kun korjauskehotukset lasketaan mukaan, etuakseliston vikoja oli Traficomin mukaan yli kymmenen sataa katsastusta kohden. Etuakselistosta katsastaja etsii esimerkiksi välyksiä tukivarsien nivelistä ja pallonivelistä. Välys ei aina tunnu ajossa, mutta kun pyörää liikutetaan, se löytyy.
Jarruista tilastossa on kolme eri kohdetta. Käyttöjarru-kohdassa katsastaja tarkastaa jalkajarrun osat ja niiden kunnon, esimerkiksi polkimen, jarruputket ja -letkut sekä levyt ja palat. Dynamometritesteissä jarruvoima mitataan jarrurullilla erikseen käyttöjarrulle ja seisontajarrulle.
Vuoteen 2024 verrattuna seisontajarrun testi hylkäsi harvemmin: 4,6 vikaa sataa katsastusta kohden, kun luku oli vuotta aiemmin 4,8. Taka-akseliston viat lisääntyivät 2,7:stä 3,1:een ja alustan koteloiden ja pohjalevyn viat 2,4:stä 2,7:ään. OBD-järjestelmän hylkäykset vähenivät 2,2:sta 1,8:aan. Vuoden 2024 vikatilasto kattoi käyttöönottovuodet 2004–2020, joten vertailu on suuntaa antava.
Mistä korjauskehotuksia annetaan?
Korjauskehotus kirjataan vähäisestä viasta. Auto hyväksytään, mutta ajoneuvolain mukaan vika on korjattava kohtuullisessa ajassa. Vuonna 2025 korjauskehotuksia kirjattiin keskimäärin 60 jokaista sataa katsastusta kohden. Kaikkiaan niitä oli 1 002 794, ja niistä 590 509 eli 58,9 % koski valoja ja sähkölaitteita.
| Kohde | Korjauskehotuksia | Kehotuksia / 100 katsastusta |
|---|---|---|
| Rekisterikilven valo | 136 417 | 8,2 |
| Lähivalo | 132 256 | 7,9 |
| Tuulilasi ja puhdistuslaitteet | 93 481 | 5,6 |
| Etuvalo | 91 498 | 5,5 |
| Lisävalot | 60 605 | 3,6 |
| Etuakselisto | 54 334 | 3,2 |
| Öljyvuodot | 43 086 | 2,6 |
| Jarruvalo | 37 882 | 2,3 |
| Takavalo | 36 886 | 2,2 |
| Pakoputkisto | 36 351 | 2,2 |
Traficomin mukaan rekisterikilven valon ja lähivalojen toimimattomuudesta annettiin selvästi eniten korjauskehotuksia. Etuvaloista annettujen kehotusten määrä jatkoi laskuaan kuten edellisvuonnakin.
Pienilläkin vioilla on väliä. Katsastusmääräyksen mukaan neljässä tai useammassa tarkastuskohteessa havaitut vähäiset viat luokitellaan vakavaksi viaksi, ja auto hylätään. Valot ja muut helpot kohteet voi tarkistaa itse ennen katsastusta:
- Kytke ajovalot ja kierrä auto ympäri. Katso lähivalot, etu- ja takavalot sekä rekisterikilven valo.
- Kytke vuorotellen suuntavalot ja hätävilkut ja katso, että jokainen vilkku syttyy.
- Pyydä toista painamaan jarrupoljinta ja tarkista, että kaikki jarruvalot palavat.
- Katso tuulilasi halkeamien varalta ja kokeile pyyhkimet ja pesulaite.
- Katso pysäköintipaikalta, jääkö auton alle öljy- tai nestetahroja.
Muista valmisteluista kerromme artikkelissa näin valmistaudut katsastukseen, ja jo saadun kehotuksen hoitamisesta artikkelissa korjauskehotus: mitä tehdä.
Miten auton ikä näkyy tilastossa?
Ikä on tilaston selvin selittäjä. Vuonna 2021 käyttöön otetuista autoista hylättiin 8,2 %, vuoden 2005 autoista 44,3 %. Vanhimmille autoille kirjattiin yli yhdeksän kertaa niin paljon hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden kuin nuorimmille.
| Käyttöönottovuosi | Katsastuksia | Hylätty, % | Hylkääviä vikoja / 100 katsastusta | Ajettujen km mediaani |
|---|---|---|---|---|
| 2005 | 101 227 | 44,3 | 93,0 | 257 000 |
| 2006 | 113 750 | 43,1 | 89,2 | 253 000 |
| 2007 | 110 351 | 41,2 | 80,9 | 252 000 |
| 2008 | 118 269 | 39,7 | 75,7 | 256 000 |
| 2009 | 85 454 | 35,9 | 64,3 | 244 000 |
| 2010 | 108 915 | 33,2 | 57,1 | 229 000 |
| 2011 | 128 023 | 29,8 | 48,5 | 221 000 |
| 2012 | 115 644 | 26,8 | 41,9 | 203 000 |
| 2013 | 111 201 | 23,6 | 36,2 | 190 000 |
| 2014 | 116 200 | 20,0 | 29,4 | 179 000 |
| 2015 | 125 419 | 17,8 | 25,4 | 162 000 |
| 2016 | 108 779 | 17,4 | 24,4 | 143 000 |
| 2017 | 37 576 | 17,2 | 24,2 | 142 000 |
| 2018 | 57 865 | 12,6 | 17,2 | 115 000 |
| 2019 | 107 309 | 10,7 | 14,1 | 93 000 |
| 2020 | 22 497 | 11,4 | 15,7 | 95 000 |
| 2021 | 104 458 | 8,2 | 10,2 | 66 000 |
Katsastusmäärät vaihtelevat vuodesta toiseen, koska alle kymmenvuotiaat autot katsastetaan kahden vuoden välein. Kaikki saman vuoden autot eivät siksi käyneet katsastuksessa vuonna 2025, ja esimerkiksi vuosien 2017 ja 2020 autoja katsastettiin muita vähemmän. Katsastusvälit on säädetty ajoneuvolain 149 §:ssä.
Kilometrit kulkevat iän mukana. Vuoden 2005 autoilla ajettujen kilometrien mediaani oli 257 000, vuoden 2021 autoilla 66 000. Tilastosta ei voi erottaa, kumpi selittää enemmän, ikä vai kilometrit.
Kaikenikäisten autojen tilastossa hylkäysosuus kasvaa noin 22 ikävuoteen asti. Nelivuotiaista autoista hylättiin 8,4 %, kymmenvuotiaista 17,8 %, 15-vuotiaista 33,0 % ja 20-vuotiaista 43,9 %. Suurin osuus oli 22-vuotiailla, 47,0 %. Vähintään 25 vuotta vanhoista autoista hylättiin 40,5 %.
Miten tilastoa luetaan?
Traficomin aineistossa on kaksi laskutapaa, ja ne kannattaa pitää erillään:
- Autot. Hylkäysprosentti kertoo, kuinka suuri osa katsastuksista päättyi hylkäykseen. Kaikkien henkilöautojen luku oli 30,4 % ja käyttöönottovuosien 2005–2021 autojen 26,9 %.
- Viat. Vikatilasto laskee jokaisen kirjatun vian. Samassa autossa voi olla useita vikoja, joten vikoja on enemmän kuin hylättyjä autoja. Vuosien 2005–2021 autoissa hylkääviä vikoja oli 783 266 ja hylättyjä katsastuksia 449 267, eli laskennallisesti noin 1,7 hylkäävää vikaa hylättyä katsastusta kohden.
- Rajaus. Vikatilasto kattaa 4–20 vuoden ikäiset henkilöautot. Traficom laajensi rajausta, kun katsastusvälit muuttuivat. Aiemmin tilasto kattoi 3–15-vuotiaat autot.
- Kilometrit. Vikatilaston autojen ajettujen kilometrien mediaani oli 187 000. Kaikkien katsastettujen henkilöautojen mediaani oli 202 000.
- Mallit. Mallikohtaiset vikatiedot julkaistaan, kun mallia on katsastettu vuoden aikana vähintään sata kertaa. Hylkäyssyy näkyy mallin tiedoissa, jos vika löytyi vähintään kymmenen kertaa tai sen osuus oli vähintään 1 % mallin katsastuksista.
Viat jaetaan ajoneuvolaissa kolmeen luokkaan. Vähäisestä viasta tulee korjauskehotus, ja auto hyväksytään. Vakava vika hylkää auton, ja hylkäyksen syyt on korjattava mahdollisimman pian. Vaarallisesta viasta auto määrätään hylkäyksen lisäksi ajokieltoon, eikä sillä saa ajaa liikenteessä ennen kuin viat on korjattu ja auto hyväksytty katsastuksessa. Jälkitarkastuksen kulusta kerromme artikkelissa jälkitarkastus.
Mitä tilasto ei kerro
Tilasto on laaja, mutta siitä puuttuu paljon sellaista, mitä auton omistaja tai ostaja haluaisi tietää:
- Yksittäisen auton kilometrit. Tilastossa on vain ryhmän keskiarvo ja mediaani.
- Huoltohistoria. Tilastosta ei näe, onko autoa huollettu huolto-ohjelman mukaan.
- Korjauksen hinta. Vika on tilastossa rivi, ei lasku.
- Korjauksen tulos. Taulukot kertovat hylkäyksistä mutta eivät siitä, miten nopeasti hylätyt autot korjattiin ja hyväksyttiin.
- Mallien paremmuusjärjestys. Traficomin mukaan eri automallien keskimääräiset kilometrit voivat poiketa merkittävästi toisistaan, minkä vuoksi eri automallien hylkäysprosentit eivät ole suoraan vertailukelpoisia.
Mallin luvussa ikäero selittää usein enemmän kuin malli itse. Artikkelissa Volkswagen katsastuksessa vertaamme siksi mallien lukuja saman ikäisiin autoihin.
Tilasto merkeittäin ja malleittain
Merkkien hylkäysprosentit ovat artikkelissa katsastus merkeittäin 2025. Yleisimmistä merkeistä on omat sivunsa, esimerkiksi Volkswagen, Škoda ja Toyota. Kaikki merkit löytyvät sivulta automerkit. Volkswagen-ryhmän neljän merkin luvut on koottu artikkeliin Volkswagen katsastuksessa.
Milloin korjaamolle?
Hylkäys tai korjauskehotus kertoo, missä vika on, mutta ei sitä, mitä korjaus vaatii. Katsastuksia emme tee, koska meillä ei ole katsastuslupaa. Korjaamme sen, mitä katsastuksessa löytyi, ja tarkastamme auton nostimella jo ennen katsastusta, jos haluat tietää tilanteen etukäteen. Kerromme hinnan ennen kuin työ alkaa.
Tuo auto korjaamolle, kun
- auto hylättiin: ota katsastustodistus mukaan, niin katsastuskorjaus kohdistuu juuri hylättyihin kohtiin
- etuakselistossa on välystä: työ on usein pallonivelen vaihto tai laajempi alustan korjaus
- ohjausnivelissä tai -tangoissa on välystä: raidetangon pään vaihto
- iskunvaimennin vuotaa tai ei vaimenna: iskunvaimentimien vaihto
- käyttöjarru tai jarrujen testi hylkäsi: jarrupalojen vaihto tai jarrusatulan vaihto
- ajovalot osoittavat väärin tai häikäisevät: ajovalojen suuntaus.











