Julkaistu Päivitetty
Luvut ovat Traficomin katsastustilastosta ja koskevat henkilöautojen määräaikaiskatsastuksia vuonna 2025. Mukana ovat vuosina 2005–2021 käyttöön otetut autot, eli katsastushetkellä 4–20 vuotta vanhat. Corolla Verson suuri luku selittyy pitkälti iällä ja ajomäärillä: sen ajomäärien mediaani oli yleisistä malleista suurin, 289 000 km. Kaikki artikkelin vikaluvut ovat hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden.
Toyota katsastuksessa 2025
Traficom julkaisee kaksi lukua, jotka kannattaa pitää erillään. Hylkäysprosentti kertoo, kuinka suuri osa katsastuksista päättyi hylkäykseen. Hylkäävien vikojen määrä sataa katsastusta kohden laskee kaikki hylkäykseen johtaneet viat, ja yhdessä hylätyssä autossa voi olla niitä useita.
| Merkki | Katsastuksia | Hylätty | Hylkääviä vikoja / 100 | Ajomäärän mediaani |
|---|---|---|---|---|
| Toyota | 212 612 | 20,8 % | 35,2 | 173 000 km |
| Audi | 86 387 | 21,0 % | 33,5 | 220 000 km |
| Škoda | 109 003 | 23,2 % | 38,8 | 188 000 km |
| Volvo | 149 351 | 23,5 % | 37,8 | 243 000 km |
| Volkswagen | 182 456 | 25,9 % | 44,8 | 190 000 km |
| Kaikki merkit | 1 672 937 | 26,9 % | 46,8 | 187 000 km |
Toyotan hylkäysprosentti oli pienin kaikista merkeistä, joita katsastettiin yli 20 000 kertaa. Audilla oli kuitenkin vähemmän hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden. Hylätyssä Audissa oli siis keskimäärin vähemmän vikoja kuin hylätyssä Toyotassa. Audeilla oli myös ajettu selvästi enemmän: mediaani oli 220 000 km, Toyotoilla 173 000 km.
Pienemmät ajomäärät eivät silti selitä Toyotan lukua kokonaan. Kun autoja verrataan saman käyttöönottovuoden autoihin, Toyotalla oli vähemmän hylkääviä vikoja jokaisena vuonna 2005–2021.
| Käyttöönottovuosi | Toyota | Kaikki merkit |
|---|---|---|
| 2005 | 73,7 | 93,0 |
| 2008 | 58,7 | 75,7 |
| 2011 | 33,2 | 48,5 |
| 2013 | 19,1 | 36,2 |
| 2015 | 12,4 | 25,4 |
| 2019 | 6,4 | 14,1 |
| 2021 | 4,0 | 10,2 |
Osa erosta tulee ajomääristä: vuonna 2011 käyttöön otettujen Toyotien mediaani oli 196 000 km ja kaikkien saman vuoden autojen 221 000 km. Ero näkyy kuitenkin myös vanhimmissa autoissa, joissa Toyotoilla oli ajettu yhtä paljon. Vuoden 2005 Toyotien mediaani oli 261 000 km ja kaikkien saman vuoden autojen 257 000 km.
Mallikohtaiset luvut
Taulukossa ovat Toyotan mallit, joita katsastettiin vuonna 2025 yli 5 000 kertaa.
| Malli | Katsastuksia | Hylätty | Hylkääviä vikoja / 100 | Ajomäärän mediaani |
|---|---|---|---|---|
| Avensis | 45 565 | 24,8 % | 40,8 | 234 000 km |
| Corolla | 41 001 | 20,1 % | 34,8 | 169 000 km |
| Yaris | 40 486 | 20,6 % | 33,6 | 119 000 km |
| Auris | 30 957 | 15,2 % | 23,7 | 160 000 km |
| RAV4 | 17 454 | 17,4 % | 31,3 | 164 000 km |
| Corolla Verso | 6 334 | 31,9 % | 56,2 | 289 000 km |
| C-HR | 5 678 | 3,2 % | 4,1 | 81 000 km |
| Verso | 5 497 | 20,7 % | 31,3 | 218 000 km |
Auris erottuu: sillä oli yleisistä malleista vähiten hylkääviä vikoja, vaikka ajomäärien mediaani oli 160 000 km. Yariksella vikaluku oli Corollan tasoa, vaikka sillä oli ajettu selvästi vähemmän. Verson luku oli sama kuin RAV4:n, 31,3, vaikka Versoilla oli ajettu enemmän, 218 000 km. C-HR:n pieni luku kertoo ennen kaikkea autojen iästä. Tilaston C-HR:t on otettu käyttöön vuosina 2016–2021, ja niiden ajomäärien mediaani oli 81 000 km. Corollan luvut käyttöönottovuosittain ovat Corollan sivulla.
Taulukon ulkopuolelta erottuu Aygo. Sitä katsastettiin 4 123 kertaa, ja hylkääviä vikoja oli 86,7 sataa katsastusta kohden, vaikka ajomäärien mediaani oli vain 134 000 km. Hylkäysprosentti oli 38,9. Aygon yleisin hylkäyksen syy oli alustan kotelot ja pohjalevy, 19,4 vikaa sataa katsastusta kohden.
Mitkä ovat Toyotan yleisimmät katsastusviat?
Koko merkin tasolla Toyotan viisi yleisintä hylkäyksen syytä olivat seisontajarrun testi, käyttöjarru, alustan kotelot ja pohjalevy, taka-akselisto ja käyttöjarrun testi. Testeillä tarkoitetaan jarrudynamometrillä eli jarrurullilla tehtyä mittausta.
| Tarkastuskohde | Toyota | Kaikki merkit |
|---|---|---|
| Seisontajarrun testi | 4,5 | 4,6 |
| Käyttöjarru | 4,3 | 4,9 |
| Alustan kotelot ja pohjalevy | 3,8 | 2,7 |
| Taka-akselisto | 3,7 | 3,1 |
| Käyttöjarrun testi | 3,4 | 3,2 |
| Jousitus ja iskunvaimennus | 3,3 | 6,1 |
| Etuakselisto | 2,6 | 7,5 |
Toyotan kärkiviat eivät ole poikkeuksellisen yleisiä. Ne nousevat kärkeen, koska etuakseliston ja jousituksen vikoja on paljon vähemmän kuin muilla merkeillä. Kolmessa kohdassa Toyotalla oli kuitenkin enemmän hylkääviä vikoja kuin kaikilla merkeillä keskimäärin: alustan koteloissa ja pohjalevyssä, taka-akselistossa ja niukasti myös käyttöjarrun testissä.
Yksi kohta erottuu Toyotalla huonompaan suuntaan. Ajokieltoon johtaneita käyttöjarrun vikoja kirjattiin Toyotille 1 294, eli 0,61 sataa katsastusta kohden. Kaikilla merkeillä luku oli 0,30, siis puolet pienempi. Arvosteluperusteissa käyttöjarrun ajokiellon perusteita ovat esimerkiksi jarruputkiston nestevuoto ja pahasti syöpynyt jarrulevy tai jarruputki. Tilastosta ei näe, mikä näistä Toyotoissa toistuu, mutta jarrujen tarkastus ennen katsastusta kannattaa.
Malleittain kärki vaihtelee. Taulukossa ovat kunkin yleisen mallin kolme yleisintä hylkäyksen syytä.
| Malli | Yleisin | Toiseksi yleisin | Kolmanneksi yleisin |
|---|---|---|---|
| Avensis | Taka-akselisto 8,5 | Seisontajarrun testi 5,0 | Jousitus 4,4 |
| Corolla | Kotelot ja pohjalevy 6,4 | Seisontajarrun testi 5,9 | Käyttöjarru 5,2 |
| Yaris | Jousitus 5,8 | Kotelot ja pohjalevy 4,8 | Taka-akselisto 3,7 |
| Auris | Käyttöjarru 4,5 | Seisontajarrun testi 3,2 | Käyttöjarrun testi 2,9 |
| RAV4 | Taka-akselisto 6,7 | Seisontajarrun testi 4,3 | Käyttöjarru 3,4 |
| Corolla Verso | Kotelot ja pohjalevy 9,7 | Seisontajarrun testi 8,7 | Käyttöjarru 6,2 |
Taulukko kannattaa lukea kaikkien merkkien lukuja vasten. Yariksen yleisin vika, jousitus ja iskunvaimennus, oli 5,8 sataa katsastusta kohden, eli hieman alle kaikkien merkkien 6,1:n. Corollan kotelo- ja pohjalevyvikoja taas oli 6,4, yli kaksi kertaa kaikkien merkkien 2,7.
Seisontajarrun testi. Katsastuksessa käsijarru mitataan rullilla. Traficomin arvosteluperusteiden mukaan auto hylätään, jos seisontajarrun kokonaisjarruvoima jää alle 16 %:n auton kokonaismassasta. Alle 8 %:n voimasta seuraa ajokielto, elleivät pyörät lukkiudu. Meidän kokemuksemme mukaan syy on usein jäykistynyt vaijeri tai takajarrun mekanismi, joka ei liiku vapaasti. Oireista ja korjauksesta kerromme artikkelissa käsijarru ei pidä.
Käyttöjarru. Käyttöjarrusta katsotaan muun muassa levyt, palat ja putket. Hylkäyksen saa esimerkiksi jarrulevy, joka on ruostunut tai syöpynyt yli kolmanneksen kitkapinnastaan, jarrupala, jossa kitkapintaa on alle 2 mm, tai jarruputki, joka on syöpynyt yli kolmanneksen seinämävahvuudestaan. Rullilla hylkäyksen saa, jos saman akselin pyörien jarruvoimissa on yli 30 %:n ero.
Taka-akselisto ja jousitus. Taka-akselistosta tarkastetaan akseliston ja tukivarsien kiinnitykset, ruostevauriot, laakeroinnit ja nivelten välykset. Jousituksessa hylkäyksen saa esimerkiksi poikki oleva kierrejousi tai iskunvaimennin, jonka vaimennusteho ei riitä. Vuotava vaimennin on arvosteluperusteissa hylkäys tai korjauskehotus, mutta vähäinen tihkuminen ei vielä ole vuoto.
Miksi Avensis ja Corolla Verso saavat enemmän hylkääviä vikoja?
Syy on ikä ja ajomäärä, ei se, että mallit olisivat muita Toyotia huonompia. Tilaston Corolla Versot on otettu käyttöön vuosina 2005–2009, joten ne olivat katsastushetkellä 16–20-vuotiaita. Avensiksia on mukana vuosilta 2005–2018, ja niillä oli ajettu viidestä yleisimmästä Toyotasta eniten. Kun mallit asetetaan saman käyttöönottovuoden kaikkien autojen rinnalle, kummallakin on vähemmän hylkääviä vikoja joka vuosikerrassa.
| Käyttöönottovuosi | Corolla Verso | Avensis | Kaikki merkit |
|---|---|---|---|
| 2005 | 73,2 | 82,7 | 93,0 |
| 2006 | 63,7 | 82,5 | 89,2 |
| 2007 | 54,9 | 70,3 | 80,9 |
| 2008 | 43,6 | 58,7 | 75,7 |
| 2009 | 37,6 | 43,0 | 64,3 |
Vuonna 2008 käyttöön otetuilla Avensiksilla oli ajettu 283 000 km, kun saman vuoden kaikkien autojen mediaani oli 256 000 km. Silti niissä oli vähemmän hylkääviä vikoja. Saman vuoden Corolla Versoilla mediaani oli lähes sama, 282 000 km, ja vikoja oli vielä vähemmän.
Avensiksen yleisin hylkäyksen syy oli taka-akselisto, 8,5 vikaa sataa katsastusta kohden. Kun taka-akselisto on mallin yleisin vika, nostimella kannattaa katsoa erityisesti tukivarsien laakeroinnit ja kiinnityskohtien ruoste, koska juuri ne arvosteluperusteissa luetellaan.
Hybridi-Toyota katsastuksessa
Hybridiautolle tehdään sama määräaikaiskatsastus kuin muillekin. Lisäksi Traficomin arvosteluperusteissa on oma osionsa sähkö- ja hybridiautojen lisätarkastuksille. Siinä katsotaan muun muassa korkeajänniteosien varoitusmerkinnät, regeneratiivisen jarrujärjestelmän osat ja varoituslaite, matalajännitejohdotus, ajoakku ja sen hallintajärjestelmä sekä ajomoottori.
Vuonna 2025 näistä lisätarkastuksista kirjattiin Toyotille 20 hylkäävää vikaa 212 612 katsastuksessa. Kaikille merkeille niitä kirjattiin yhteensä 357. Hybridin jarrut tarkastetaan samoin kuin muidenkin autojen, rullilla ja silmämääräisesti.
Tilasto ei erottele hybridejä bensiiniautoista saman mallin sisällä. Corollan, Yariksen, Auriksen tai RAV4:n luvuista ei siksi voi päätellä, onko hybridiversio katsastuksessa parempi tai huonompi. Prius on Toyotan hybridimalli, ja sillä hylkääviä vikoja oli 54,5 sataa katsastusta kohden. Luvussa näkyy ikä ja ajomäärä, sillä ajomäärien mediaani oli 220 000 km. Yleisimmät syyt olivat käyttöjarru, seisontajarrun testi ja etuakselisto, eli samoja kohteita, jotka ovat kaikkien merkkien kärjessä.
Ruoste alustassa
Tilastossa kohta on nimeltään alustan kotelot ja pohjalevy. Arvosteluperusteissa alustan ruostetta arvioidaan kohdassa Alusta. Katsastaja tarkastaa sen silmämääräisesti ja rengasrautaa tai ruostehakkua apuna käyttäen: alusta koputellaan järjestelmällisesti, ja epäilyttäviä kohtia painellaan.

| Havainto | Seuraus |
|---|---|
| Pienialainen yksittäinen ruostevaurio | Korjauskehotus |
| Laajempia ruostevaurioita helmakoteloissa tai ruostetta joustintukien koteloissa | Hylätty |
| Ruostetta akseliston tai apurunkojen kiinnityskohdissa tai lujuutta heikentävää ruostetta | Hylätty tai ajokielto |
Pienialaisella yksittäisellä ruostevauriolla tarkoitetaan puhkisyöpymää, joka on enintään rengasraudan kärjen kokoinen. Toyotalla tämän kohdan hylkääviä vikoja oli 3,8 sataa katsastusta kohden, kun kaikilla merkeillä luku oli 2,7. Corollalla se oli 6,4, Corolla Versolla 9,7 ja Aygolla peräti 19,4.
Ruoste ei tunnu ajossa, mutta nostimella se näkyy. Yli kymmenen vuotta vanhan Toyotan pohja kannattaa katsoa ennen katsastusta, koska pieni puhkisyöpymä on vielä korjauskehotus mutta laajempi helmakotelon vaurio jo hylkäys. Jos ruoste on hylkäyksen syy, katsomme vaurion laajuuden nostimella ja kerromme rehellisesti, kannattaako korjaus.
Tarkista nämä ennen katsastusta
Korjauskehotuksia Toyotat saivat yhtä paljon kuin muut autot, 59,6 sataa katsastusta kohden, kun kaikkien merkkien luku oli 59,9. Yleisin kehotus oli rekisterikilven valo, 11,2 sataa katsastusta kohden. Osan asioista voit tarkistaa itse pihalla.
- Käsijarru. Vedä vipu ylös mäessä ja katso, pitääkö auto. Jos vipu nousee lähes ylös asti ennen kuin jarru pitää, säätö on löystynyt. Sähköisessä seisontajarrussa katso vain, pitääkö auto mäessä. Arvosteluperusteissa yli kolmen neljäsosan liikematka on korjauskehotus.
- Valot. Kytke valot päälle ja kierrä auto. Katso erikseen rekisterikilven valo, jarruvalot ja lähivalot.
- Renkaat. Mittaa urasyvyys. Marras–maaliskuussa talvirenkaat, joiden pääurien syvyys on alle 3,0 mm, johtavat hylkäykseen, ja alle 1,6 mm:n urista seuraa ajokielto.
- Jarrut ajossa. Jos poljin tuntuu pehmeältä, auto vetää jarrutettaessa sivulle tai jarruista kuuluu hankaavaa ääntä, varaa tarkastus ennen katsastusta.
- Helmakotelot. Katso ovien alapuolelta kynnysten pinta. Kuplivaa maalia tai ruskeaa juovaa kannattaa näyttää nostimella.
Loput tarkistukset on koottu artikkeliin näin valmistaudut katsastukseen. Alustan nivelet, jarruputket ja kotelot näkyvät kunnolla vain nostimelta.
Käytettyä Toyotaa ostamassa?
Tilasto kertoo keskiarvon, ei yksittäisen auton kuntoa. Pyydä myyjältä viimeisin katsastustodistus: Traficomin mukaan siihen tulostuvat korjauskehotukset, ja ne poistuvat vasta, kun vika on korjattu ja auto katsastettu uudelleen. Katso erityisesti seisontajarrun, käyttöjarrun ja alustan ruosteen merkinnät, koska ne ovat Toyotan yleisimmät hylkäyksen syyt. Jos autosta on huoltokirja, katso, milloin jarrut on viimeksi huollettu.
Milloin korjaamolle?
Paras hetki on ennen katsastusta. Määräaikaishuollon yhteydessä tarkistamme jarrut ja alustan nostimella, kun auto on jo ylhäällä ja pyörät irti. Silloin seisontajarrun vaijeri, vuotava iskunvaimennin tai kotelon ruostekohta löytyy omalla aikataulullasi eikä jälkitarkastuksen kuukauden aikana.
Jos käsijarru ei pidä tai jarrusatula on jumissa, katso jarrusatulan vaihto. Taka-akseliston ja jousituksen viat korjaamme alustan korjauksena. Jos auto on jo hylätty, korjaamme vikalistan kohdat katsastuskorjauksena, ja aikarajat on koottu artikkeliin jälkitarkastus.
Toyotan huollosta ja malleista kerromme lisää Toyotan sivulla. Olemme yleiskorjaamo Tattarisuolla Helsingissä ja korjaamme kaikki merkit. Katsastuksia emme tee, koska meillä ei ole katsastuslupaa. Katsastusaseman valitset itse.







