Julkaistu Päivitetty
Ero ei selity pelkällä iällä eikä ajomäärällä. Samanikäisinäkin ranskalaiset autot hylättiin useammin, vaikka niillä oli ajettu vähemmän. Suurin ero on etuakselistossa, jossa vikoja oli noin kaksi kertaa niin paljon kuin kaikilla merkeillä keskimäärin. Luvut kattavat vuosina 2005–2021 käyttöön otetut henkilöautot.
Peugeot, Citroën ja Renault katsastuksessa 2025
Traficom julkaisee katsastustulokset merkeittäin kahdella mittarilla. Hylättyjen osuus kertoo, kuinka moni auto hylättiin. Hylkäävien vikojen määrä sataa katsastusta kohden kertoo, kuinka paljon vikoja löytyi, sillä yhdessä autossa voi olla useita.
| Merkki | Katsastuksia | Hylätty | Hylkääviä vikoja / 100 | Ajomäärän mediaani |
|---|---|---|---|---|
| Citroën | 34 809 | 38,5 % | 70,8 | 170 000 km |
| Peugeot | 44 930 | 36,5 % | 67,9 | 168 000 km |
| Renault | 27 110 | 38,3 % | 66,1 | 142 000 km |
| Kaikki merkit | 1 672 937 | 26,9 % | 46,8 | 187 000 km |
Mittarit kertovat eri asiaa. Citroënin 70,8 tarkoittaa, että sataa katsastusta kohden löytyi keskimäärin noin 71 hylkäävää vikaa. Hylättyjä Citroëneja oli silti 38,5 %, koska hylätyssä autossa on usein useampi kuin yksi vika.
Merkeistä, joita katsastettiin yli 20 000 kertaa, hylkääviä vikoja oli eniten Citroënilla ja Peugeotilla. Kolmantena oli Mazda (67,7) ja neljäntenä Renault. Vertailun vuoksi Volkswagenilla luku oli 44,8 ja Toyotalla 35,2. Huomaa ajomäärä: kaikilla kolmella ranskalaismerkillä mediaani oli pienempi kuin autokannassa keskimäärin.
Mallikohtaiset luvut
Yli 5 000 kertaa katsastettuja ranskalaismalleja oli vuonna 2025 seitsemän:
| Malli | Katsastuksia | Hylätty | Vikoja / 100 | Ajomäärän mediaani |
|---|---|---|---|---|
| Renault Clio | 9 132 | 37,4 % | 60,8 | 112 000 km |
| Citroën C3 | 8 114 | 35,2 % | 61,1 | 115 000 km |
| Citroën C4 | 7 782 | 43,8 % | 85,5 | 183 000 km |
| Peugeot 308 | 7 188 | 38,2 % | 69,9 | 167 000 km |
| Renault Mégane | 6 748 | 43,7 % | 80,3 | 191 000 km |
| Citroën C5 | 5 773 | 39,1 % | 72,9 | 251 000 km |
| Peugeot 307 | 5 219 | 48,7 % | 103,3 | 234 000 km |
Peugeot 307 erottuu joukosta. Sillä oli keskimäärin enemmän kuin yksi hylkäävä vika katsastusta kohden, ja lähes joka toinen 307 hylättiin. Sillä oli myös ajettu toiseksi eniten. Eniten ajettu oli Citroën C5, jonka mediaani oli 251 000 km.
Uudemmat mallit jäävät selvästi kaikkien merkkien luvun alle. Peugeot 208:lla oli 34,4 hylkäävää vikaa sataa katsastusta kohden (4 553 katsastusta, mediaani 90 000 km), Renault Capturilla 33,8 (3 038 katsastusta, 78 000 km) ja Peugeot 2008:lla 29,6 (2 596 katsastusta, 78 000 km). Niillä on ajettu paljon vähemmän, joten niitä ei voi suoraan verrata vanhempiin malleihin.
Mikä hylkää ranskalaisen auton?
Kaikilla seitsemällä mallilla yleisin hylkäyskohde oli etuakselisto. Luvut ovat hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden:
| Malli | Yleisin | Toiseksi yleisin | Kolmanneksi yleisin |
|---|---|---|---|
| Clio | Etuakselisto 19,2 | Jousitus 10,3 | Ohjausnivelet 7,2 |
| C3 | Etuakselisto 15,3 | Jousitus 7,5 | Alustan kotelot 6,0 |
| C4 | Etuakselisto 18,0 | Jousitus 11,1 | Alustan kotelot 9,9 |
| 308 | Etuakselisto 13,9 | Jousitus 8,2 | Bensiinimoottorin pakokaasumittaus 7,7 |
| Mégane | Etuakselisto 16,7 | Ohjausnivelet 13,0 | Jousitus 11,9 |
| C5 | Etuakselisto 20,5 | Seisontajarrun testi 10,9 | Ohjausnivelet 7,7 |
| 307 | Etuakselisto 20,0 | Ohjausnivelet 13,3 | Seisontajarrun testi 12,4 |
Ruoste nousee esiin Citroëneilla. C4:llä alustan kotelot ja pohjalevy oli kolmanneksi yleisin hylkäyskohde, 9,9 sataa katsastusta kohden, eli lähes nelinkertainen määrä kaikkiin merkkeihin verrattuna. C3:lla sama kohta oli kolmantena 6,0:lla.
Kaikilla merkeillä vastaavat luvut olivat: etuakselisto 7,5, jousitus 6,1, seisontajarrun testi 4,6, ohjausnivelet 2,9, alustan kotelot 2,7 ja bensiinimoottorin pakokaasumittaus 1,9. Jousitus tarkoittaa Traficomin kohtaa jousitus ja iskunvaimennus. Alustan kotelot ja pohjalevy tarkoittaa käytännössä ruostevaurioita, ja seisontajarrun testi on käsijarrun jarruvoiman mittaus rullalla.
Merkkitasolla kuva on sama, mutta siitä näkee myös kohdat, joissa ranskalaiset pärjäävät keskivertoa paremmin. Luvut ovat jälleen hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden:
| Kohde | Citroën | Peugeot | Renault | Kaikki merkit |
|---|---|---|---|---|
| Etuakselisto | 16,9 | 15,6 | 15,9 | 7,5 |
| Jousitus ja iskunvaimennus | 7,5 | 6,2 | 10,7 | 6,1 |
| Ohjausnivelet ja -tangot | 6,4 | 4,9 | 9,2 | 2,9 |
| Alustan kotelot ja pohjalevy | 6,7 | 5,4 | 0,4 | 2,7 |
| Bensiinimoottorin pakokaasumittaus | 3,1 | 5,1 | 1,2 | 1,9 |
| OBD-järjestelmä | 3,0 | 3,3 | 3,2 | 1,8 |
| Taka-akselisto | 1,0 | 1,5 | 0,7 | 3,1 |
Taka-akselistossa kaikilla kolmella oli vähemmän vikoja kuin autoilla keskimäärin, ja Renaultilla alustan ruostevikoja oli vain murto-osa keskitasosta. Viat kertyvät etupäähän. Etuakselistossa Volkswagenin luku oli 4,7 ja Toyotan 2,6, joten ero kahteen yleisimpään merkkiin on moninkertainen.
Mitä etuakselistossa tarkastetaan?
Etuakselisto on Traficomin arvosteluperusteissa oma kohtansa (D8). Katsastaja tarkastaa sen silmämääräisesti, ravistinlaitteella ja käsin ravistamalla, myös etuakseli kevennettynä. Pyöränlaakerin kunnon hän tunnustelee pyörittämällä rengasta. Osia ei katsastuksessa pureta. Näistä löydöksistä seuraa hylkäys tai korjauskehotus:
| Löydös | Arvostelu |
|---|---|
| Pallonivelessä kulumisesta johtuva välys | Hylätty tai ajokielto |
| Pallonivelen kiinnitys irti, puutteellinen tai vaurioitunut | Hylätty tai ajokielto |
| Tukivarsien ja reaktiotankojen laakerointien kulumisesta johtuvat välykset | Hylätty tai ajokielto |
| Tukivarren kiinnityksen vauriot, ruostevauriot tai muodonmuutokset | Hylätty tai ajokielto |
| Akseliston laakeroinnin vulkanointi irronnut yli 1/3 kierrosta | Hylätty tai ajokielto |
| Pyöränlaakerissa liikaa välystä, laakeri liian tiukka tai vaurioitunut | Hylätty tai ajokielto |
| Kallistuksenvakaajan kiinnityksessä yli 1 mm välys | Korjauskehotus tai hylkäys |
| Pallonivelen suojakumi vaurioitunut | Korjauskehotus |
Tukivarren laakerointi tarkoittaa käytännössä tukivarren puslia eli kumilaakereita. Kun kumi irtoaa metallista tai väljenee, pyörän asento elää jarrutuksessa ja kuopissa, ja etupäästä alkaa kuulua kolinaa. Samat arvosteluperusteet ovat myös uudessa määräyksessä, joka tulee voimaan 1.2.2027.
Ohjausnivelet arvostellaan omassa kohdassaan (D9). Ohjausvivuston nivelien kulumisesta johtuva välys, kuten väljä raidetangon pää, johtaa hylkäykseen tai ajokieltoon, ja nivelen tai hammastangon vaurioitunut suojakumi korjauskehotukseen. Tämä kohta painaa erityisesti Renaultia sekä Méganea ja Peugeot 307:ää.
Korjaus on tavallista nostintyötä. Kulunut pallonivel, tukivarren puslat tai koko tukivarsi vaihdetaan, ja pyöränkulmat säädetään tarvittaessa nelipyöräsuuntauksella. Katso pallonivelen vaihto ja koiranluun vaihto. Ohjausnivelten vioissa kyse on yleensä raidetangon pään vaihdosta.
Mitä päästömittauksessa katsotaan?
Peugeot 308:n kolmanneksi yleisin hylkäyskohde oli bensiinimoottorin pakokaasumittaus, ja koko Peugeot-merkillä kohdan luku oli 5,1 sataa katsastusta kohden, kun keskitaso oli 1,9. Traficomin määräyksen mukaan yli 10 vuotta vanhasta bensiiniautosta mitataan pakokaasut korotetulla kierrosluvulla, ja samalla tarkastetaan moottorin vikavalon toiminta ja luetaan OBD-järjestelmän vikamuisti. OBD-kohdan hylkäyksiä oli kaikilla kolmella merkillä lähes kaksi kertaa keskitason verran. Renaultilla pakokaasumittauksen hylkäyksiä oli sen sijaan vähemmän kuin keskimäärin, 1,2 sataa katsastusta kohden.
Tilasto ei kerro, mikä osa päästöjä nostaa. Kokemuksemme mukaan syy löytyy usein lambda-anturista, sytytyksestä tai katalysaattorista, ja se selviää vikakoodeista ja mittauksesta, ei arvaamalla. Jos vikavalo palaa, lue ensin moottorin vikavalo palaa. Anturin vaihdosta kerromme sivulla lambda-anturin vaihto.
Entä korjauskehotukset?
Korjauskehotuksia ranskalaiset saivat myös keskimääräistä enemmän: Citroën 91,1, Peugeot 84,2 ja Renault 78,4 sataa katsastusta kohden, kun kaikkien merkkien luku oli 59,9. Valoissa ero näkyy selvästi: lähivaloista kirjattiin kaikilla kolmella 11,9–12,5 kehotusta sataa katsastusta kohden, kun keskitaso oli 7,9.
Citroënilla ja Peugeotilla oli lisäksi öljyvuotokehotuksia 6,3–6,4 ja pakoputkiston kehotuksia 4,7–5,0 sataa katsastusta kohden. Keskitaso oli 2,6 ja 2,2, joten ero oli yli kaksinkertainen. Kehotus ei kaada katsastusta, mutta pahentunut vuoto voi kaataa seuraavan. Lue lisää artikkelista korjauskehotus katsastuksessa.
Onko ranskalainen auto huono valinta?
Ei välttämättä, mutta tilasto kannattaa lukea tarkasti. Ensimmäinen kysymys on ikä. Citroënit ja Peugeotit ovat tässä tilastossa keskimäärin hieman vanhempia kuin autokanta kokonaisuutena, Renaultit hieman nuorempia. Jos ne olisi hylätty samaa tahtia kuin samanikäiset autot keskimäärin, hylättyjä olisi ollut Citroëneista noin 30,1 %, Peugeoteista 29,8 % ja Renaulteista 26,1 %. Toteutuneet luvut olivat 38,5 %, 36,5 % ja 38,3 %. Citroënin ja Peugeotin erosta ikä selittää alle kolmanneksen, Renaultin erosta ei mitään.
Toinen kysymys on ajomäärä. Kun autoja verrataan käyttöönottovuosittain, ranskalaisilla oli joka vuosi ajettu vähemmän kuin samanikäisillä autoilla keskimäärin. Hylättyjen osuus oli silti suurempi:
| Käyttöönottovuosi | Kaikki merkit | Citroën | Peugeot | Renault |
|---|---|---|---|---|
| 2006 | 43,1 % | 49,3 % | 45,4 % | 51,6 % |
| 2010 | 33,2 % | 43,2 % | 45,8 % | 45,4 % |
| 2013 | 23,6 % | 33,7 % | 31,0 % | 38,2 % |
| 2016 | 17,4 % | 30,8 % | 26,8 % | 29,8 % |
| 2019 | 10,7 % | 20,8 % | 20,5 % | 24,4 % |
| 2021 | 8,2 % | 9,0 % | 9,0 % | 16,8 % |
Esimerkiksi vuonna 2010 käyttöön otettujen autojen ajomäärän mediaani oli 229 000 km, Citroënien 183 000 km, Peugeotien 194 000 km ja Renaultien 203 000 km. Vuonna 2021 käyttöön otetut Citroënit ja Peugeotit olivat jo lähellä keskitasoa.
Etuakselin viat alkavat myös aikaisin. Samalla vertailulla etuakselistosta löytyi hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden näin:
| Käyttöönottovuosi | Kaikki merkit | Citroën | Peugeot | Renault |
|---|---|---|---|---|
| 2006 | 12,0 | 21,1 | 19,4 | 22,2 |
| 2010 | 9,0 | 17,9 | 19,6 | 15,9 |
| 2013 | 6,4 | 14,2 | 13,3 | 17,9 |
| 2016 | 5,6 | 19,9 | 15,9 | 13,3 |
| 2019 | 3,1 | 9,5 | 15,5 | 13,2 |
| 2021 | 1,5 | 4,4 | 4,8 | 1,3 |
Vuonna 2019 käyttöön otetut autot olivat katsastushetkellä noin kuusivuotiaita. Niissä Peugeotien ja Renaultien etuakselistovikoja oli neljä tai viisi kertaa keskitason verran. Ero ei synny vasta vanhoissa autoissa.
Kolmas kysymys on käyttö ja huolto, eikä tilasto vastaa siihen. Se ei kerro, miten autoja on huollettu, millaisilla teillä niillä on ajettu tai kuinka moni on vaihtanut omistajaa ilman huoltohistoriaa. Sen tilasto kertoo, että ero keskittyy etuakselistoon ja ohjausniveliin eli alustan kuluviin osiin.
Ostajalle johtopäätös on käytännöllinen. Ranskalaista käytettyä autoa ostaessa etuakselisto kannattaa tarkistuttaa nostimella ennen kauppaa, ja alustan osien vaihtoon kannattaa varautua todennäköisemmin kuin samanikäisessä keskivertoautossa. Huoltokuitit kertovat yksittäisestä autosta enemmän kuin merkki keulassa.
Näin tarkistat käytetyn ranskalaisen auton ennen kauppaa
- Katso katsastustiedot. Traficomin Tarkista ajoneuvon tiedot -palvelussa näkyvät maksutta viimeisimmän määräaikaiskatsastuksen viat ja kehotukset kohdittain.
- Pyydä huoltokuitit. Katso erityisesti, onko etuakselin niveliä, tukivarsia tai iskunvaimentimia vaihdettu ja milloin.
- Koeaja huonolla tiellä. Kuuntele, kuuluuko etupäästä kolinaa kuopissa ja hidasteissa, ja tunnustele, onko ohjauksessa väljyyttä.
- Kokeile käsijarru mäessä. Seisontajarrun testi oli C5:n toiseksi ja 307:n kolmanneksi yleisin hylkäyskohde.
- Katso mittaristo. Moottorin vikavalo ei saa jäädä palamaan käynnistyksen jälkeen.
- Tarkistuta auto nostimella. Etuakselin nivelet, puslat ja alustan ruoste näkyvät vasta alta.
Milloin korjaamolle?
Ennen katsastusta, ja aina kun huomaat jonkin näistä:
- etupäästä kuuluu kolinaa kuopissa tai hidasteissa
- ohjaus tuntuu väljältä tai ohjauspyörä on suoralla tiellä vinossa
- auto vetää sivulle tai jarrutus tuntuu epävakaalta
- etupyörän rengas kuluu reunasta
Etuakselin nivelet ja puslat näkee nostimella ennen kuin katsastaja näkee ne. Jos sait jo kehotuksen etuakselistosta, tuo katsastustodistus mukaan, niin aloitamme siitä kohdasta.
Ranskalaista autoa ei tarvitse viedä merkkihuoltoon alustatöiden takia. Nivelet, puslat, iskunvaimentimet ja jarrut vaihdetaan samoilla menetelmillä kuin muissakin autoissa, ja pyöränkulmat säädetään valmistajan arvoihin. Korjaamme kaikki merkit ja kerromme hinnan ennen kuin työ alkaa, katso alustan korjaus. Äänen tunnistamisesta kerromme artikkelissa autosta kuuluu kolinaa.
Jos auto jo hylättiin, korjaamme vikalistan kohdat, ja sinä viet auton jälkitarkastukseen kuukauden kuluessa hylkäyksestä, katso katsastuskorjaus. Itse emme tee katsastuksia, koska meillä ei ole katsastuslupaa. Kaikkien merkkien vertailu on artikkelissa katsastus merkeittäin 2025.






