Siirry sisältöön

Citroën

Citroën C3: huolto, viat ja katsastus

C3 on Traficomin katsastustilaston yleisin Citroën, ja se hylätään selvästi useammin kuin saman ikäiset autot. Kerromme, mistä se hylätään ja mitä kannattaa tarkistaa ennen katsastusta.

Citroën C3: yleisimmät viat katsastuksessa 2025

Yleisin hylkäyksen syy oli etuakselisto: 15,3 vikaa sataa katsastusta kohden, kaikilla autoilla 7,5. Seuraavaksi yleisimmät olivat jousitus ja iskunvaimennus sekä alustan kotelot ja pohjalevy.

katsastusta8 114
vikaa sataa katsastusta kohden61,1Kaikki autot: 46,8
korjauskehotusta sataa katsastusta kohden84,1Kaikki autot: 59,9
mediaaniajo115 000 kmKaikki autot: 187 000 km
Citroën C3: Katsastustilasto 2025
Hylkäyksen syyVikoja/ 100 katsastustaKaikki autot
EtuakselistoAkselistot, pyörät ja jousitusEsimerkiksi välyksinen pallonivel tai kuluneet tukivarren helat. Monessa autossa nivel on tukivarren kiinteä osa, ja silloin vaihdetaan koko tukivarsi.Korjaus: Alapallonivel, yksi puoli1 24315,37,5
Jousitus ja iskunvaimennusAkselistot, pyörät ja jousitusEsimerkiksi katkennut jousi tai vuotava iskunvaimennin. Iskunvaimentimet vaihdetaan pareittain samalle akselille.Korjaus: Iskunvaimentimet eteen6107,56,1
Alustan kotelot ja pohjalevyAlusta ja koriPohjalevy ja kynnyskotelot, ja vika on tavallisimmin ruostetta. Ajossa se ei tunnu, mutta nostimella se näkyy. Vaurioitunut pelti leikataan yleensä pois ja uusi hitsataan tilalle.Korjaus: Katsastuskorjaus4896,02,7
Käyttöjarrun dynamometritestiJarrujärjestelmätJarrurullat mittaavat jokaisen pyörän jarruvoiman. Mittaus hylkää, jos voima jää alle vaaditun tai saman akselin pyörät jarruttavat selvästi eri voimalla. Tavallinen syy on jumiutunut jarrusatula tai ruostunut levy.Korjaus: Etujarrupalat ja -levyt4535,63,2
Ohjausnivelet ja -tangotOhjauslaitteetTyypillinen kirjaus on välyksinen raidetangon pää, joka tuntuu välyksenä ohjauksessa. Vaihdon jälkeen auraus säädetään.Korjaus: Raidetangon pää, ulompi, yksi puoli4485,52,9
Bensiinimoottorin pakokaasumittausYmpäristöhaitatSyynä voi olla lambda-anturi, katalysaattori tai sytytyshäiriö, ja ajossa vika näkyy usein moottorin vikavalona.Korjaus: Lambda-anturin vaihto, yksi anturi3193,91,9

Kaikki autot: kaikki merkit ja mallit samassa Traficomin tilastossa, kaikki ikäluokat yhdessä.

Etupyörän napa ja alatukivarsi nostimella, uusi pallonivel työtasolla vaihtoa odottamassa.
Etupyörän napa ja alatukivarsi nostimella, uusi pallonivel työtasolla vaihtoa odottamassa.

Näin luet taulukkoa

Traficomin tilastossa ovat mukana 4–20-vuotiaat henkilöautot ja mallisarjat, joita katsastettiin vuoden aikana vähintään sata. Vikaluvut ovat hylkääviä vikoja sataa katsastusta kohden. Taulukko laskee vikoja, ei autoja: yhdessä hylätyssä autossa voi olla useita. Korjauskehotus ei hylkää autoa, mutta korjaamatta jäänyt vika voi hylätä sen seuraavalla kerralla.

Lähde: Traficom, katsastustilastot 2025.

Huolto, viat ja oireet

C3 katsastustilastossa

Traficomin tilaston mukaan vuonna 2025 katsastettiin 8 114 C3-autoa, enemmän kuin mitään muuta Citroënia. C3 Picasso ja C3 Aircross ovat tilastossa omina malleinaan, eivätkä ne sisälly näihin lukuihin.

Katsastetuista C3-autoista hylättiin 35,2 %. Saman ikäisistä henkilöautoista hylättiin keskimäärin 26,3 %. C3 oli keskiarvoa heikompi jokaisena käyttöönottovuotena, josta katsastuksia kertyi vähintään 200:

KäyttöönottovuosiC3-autoista hylättiinKaikista saman vuoden autoista hylättiin
200647,6 %43,1 %
200844,8 %39,7 %
201142,2 %29,8 %
201339,8 %23,6 %
201630,8 %17,4 %
201921,5 %10,7 %

Kilometrit eivät selitä eroa. C3-autojen mittarilukemien mediaani oli 115 000 km, kaikkien autojen 187 000 km, ja ero näkyy myös ikäluokittain: vuonna 2015 käyttöön otettujen C3-autojen mediaani oli 101 000 km, saman vuoden kaikkien autojen 162 000 km.

Taulukko laskee autoja. Sivun vikataulukko laskee vikoja: C3-autoille kirjattiin 61,1 hylkäävää vikaa sataa katsastusta kohden, kaikille autoille 46,8.

Etuakselisto ja ohjausnivelet

C3:n yleisin hylkäyssyy on etuakselisto: 15,3, kun kaikkien autojen keskiarvo on 7,5. Vika ei rajoitu vanhoihin autoihin. Vuonna 2016 käyttöön otetuissa C3-autoissa etuakseliston vikoja oli 26,3, saman vuoden kaikissa autoissa 5,6.

Kolmannen sukupolven C3:ssa korostuvat ohjausnivelet ja -tangot. Vuosina 2018–2019 käyttöön otetuissa C3-autoissa niiden vikoja oli 15,7–16,3, kun saman ikäisillä autoilla luku oli 1,1–1,2. Ero on yli kymmenkertainen.

Väljyys tuntuu ohjauksessa löysyytenä tai kolinana, ja renkaat voivat kulua epätasaisesti. Kuluneen pään työ on raidetangon pään vaihto.

Jousitus, ruoste ja päästöt

Jousituksen vikoja oli eniten vuosina 2010–2012 käyttöön otetuissa C3-autoissa: 13,8–15,2, saman ikäisissä autoissa 7,1–8,1.

Pohjan ja kynnyskoteloiden ruoste on vanhimpien C3-autojen vika. Vuosina 2005–2008 käyttöön otetuissa luku oli 14,8–18,3, saman ikäisissä autoissa 6,2–9,4. Vuodesta 2014 alkaen sitä ei juuri kirjattu. Nostimella näkee, onko ruoste pintaa vai mennyt läpi, ja kerromme, kannattaako korjaus.

Bensiinimoottorin pakokaasumittaus hylkäsi erityisesti vuosina 2013–2014 käyttöön otettuja C3-autoja: 12,8–20,2, kun saman ikäisillä autoilla luku oli noin 1. Ajossa vika näkyy usein vikavalona. Vianmääritys kertoo syyn ennen kuin osia vaihdetaan, ja anturiviassa työ on lambda-anturin vaihto.

Jarruista hylkäys tulee useimmin käyttöjarrun dynamometritestistä: 5,6, kaikilla autoilla 3,2. Vuosina 2005–2008 käyttöön otetuissa C3-autoissa luku oli 9,3–11,5, saman ikäisissä autoissa 5,2–7,0. Tavallinen syy on jumiutunut jarrusatula tai kulunut levy, ja työt ovat jarrusatulan vaihto ja etujarrujen palojen ja levyjen vaihto.

Korjauskehotuksia C3-autoille kirjattiin 84,1 sataa katsastusta kohden, kaikille autoille 59,9. Yleisin yksittäinen kohta oli lähivalo (13,9). Pakoputkistosta kehotuksia tuli 8,8, kun kaikilla autoilla luku oli 2,2. Vuotava tai irronnut putki on pakoputken korjauksen työtä.

Ennen katsastusta

Nämä kohdat C3:sta kannattaa tarkistuttaa ennen katsastusta:

  • etuakseliston nivelet ja helat kaikista vuosikerroista
  • raidetangon päät ja ohjausnivelet vuodesta 2017 käyttöön otetuista autoista
  • pohja ja kynnyskotelot vuosina 2005–2008 käyttöön otetuista autoista
  • pakoputkisto ja lähivalot

Huolto

C3:n määräaikaishuolto tehdään Citroënin huolto-ohjelman mukaan, ja ohjelma vaihtelee moottorin ja vuosimallin mukaan.

Sukupolvet

C3 (1. sukupolvi) 2002–2009
C3 (2. sukupolvi) 2009–2016
C3 (3. sukupolvi) 2016–2024
C3 (4. sukupolvi) 2024–

Milloin on kiire

  • Pakoputki alkaa yhtäkkiä kuulua kovaa tai autoon tulee pakokaasun hajua. Vuotava putki tarkistetaan pian.
  • Jarrupoljin on pehmeä tai painuu pohjaan, tai auto vetää jarrutettaessa voimakkaasti sivuun. Jarrut tarkistetaan ennen seuraavaa ajoa.
  • Ohjauksessa on välystä tai auto vaeltaa kaistalla ilman ohjausliikettä. Etuakseliston tai ohjauksen nivel voi olla loppu.
  • Seisontajarru ei pidä mäessä tai vapautuu itsestään. Takajarru tai vaijeri tarkistetaan ennen seuraavaa pysäköintiä rinteeseen.
  • Moottorin vikavalo vilkkuu. Vilkkuva valo tarkoittaa yleensä sytytyshäiriötä, joka voi vaurioittaa katalysaattoria.
  • Jäähdytysnesteen varoitus syttyy tai lämpömittari nousee. Pysähdy turvalliseen paikkaan ja toimi auton ohjekirjan mukaan: osa valmistajista neuvoo antamaan moottorin käydä hetken ennen sammuttamista.

Jos Citroën C3 hylättiin katsastuksessa

Korjattu auto voidaan hyväksyä jälkitarkastuksessa, kun se esitetään siihen kuukauden kuluessa hylkäyksestä. Siinä tarkastetaan ne kohdat, joissa katsastuksessa todettiin vikoja, joten korjaus kohdistuu hylkäyspöytäkirjan kohtiin. Kuukauden jälkeen tarvitaan uusi määräaikaiskatsastus. Jos auto katsastettiin ajallaan eikä sitä määrätty ajokieltoon, sillä saa ajaa enintään kaksi kuukautta hylkäyksestä.

Korjaus: Katsastuskorjaus

Henkilöauto katsastetaan ensimmäisen kerran neljän vuoden kuluttua käyttöönotosta ja sen jälkeen kahden vuoden välein. Yli kymmenen vuotta vanha auto katsastetaan joka vuosi.

Tarjouspyyntö

Pyydä tarjous tälle autolle: Citroën C3

Kirjoita rekisterinumero, niin katsomme työn juuri sinun autoosi ja kerromme hinnan ennen kuin sovit ajan.

Saat hinnan ennen kuin sovit ajan.